RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Kdo zaplatí provizi RK?

Když prodává nemovitost realitní kancelář nebo makléř, dostane za své služby provizi. Záleží však na každé realitní kanceláři, od koho a jak vysokou bude provizi požadovat. Logické by bylo, že provizi zaplatí ten, kdo si realitní kancelář objednal, tedy většinou prodávající. V Česku je však běžné, že nezkušení nebo spíše (pod)průměrní makléři tvrdí, že budete mít jejich služby zdarma, že provizi zaplatí kupující. To je trochu divné, vždyť kupující si realitku neobjednal, proč by jí měl platit provizi za služby?

Provizi ať platí prodávající

Když spolupracujete s profesionálním makléřem, rádi za jeho služby zaplatíte. Schopný makléř vám má co nabídnout. Pomůže vám připravit nemovitost k prodeji, zajistí účinnou videoprohlídku, profesionálního fotografa, homestaging, bude řešit veškerou byrokracii s právníky, s bankou i na katastru. Faktem je, že dobrý makléř dokáže prodat vaši nemovitost za vyšší cenu, než byste ji prodali vy sami. Neschopný makléř pak jen zveřejní vaši nemovitost na různých serverech a čeká, jestli se někdo ozve. Může to vyjít, ale to zvládnete i sami, ne?

Když po vás realitní kancelář nic nechce, je to samo o sobě docela podivné. Vám se tak necítí zavázáni, provizi chtějí po kupujícím. Kupujícímu se to samozřejmě nelíbí a nejspíše bude požadovat slevu, aby se mu to vykompenzovalo. Váš makléř vás přesvědčí, že jinak to nejde, a vy prodáte nemovitost o pár desítek tisíc pod cenou. To je jen ukázka klasického příkladu a uvažování průměrného makléře. Makléř pracuje pro kupujícího, a ne pro prodávajícího. Raději investujte do skutečného profesionála. Právě hájit zájmy prodávajícího je alfa a omega realitního agenta!

Když vám někdo volá, že provizi zaplatí kupující, neberte to

Makléř, který od vás nic nechce, není profesionál a nemá vám co nabídnout. Takovým makléřům a realitním kancelářím se raději vyhněte. Obecně platí, že když už se s někým domlouváte, je normální, že si jeho služby zaplatíte. O konkrétní výši provize se můžete pobavit přímo s makléřem, tady záleží, co po něm chcete. Při prodeji nemovitosti se jedná o několik procent z prodejní ceny, kterou se mu ale nejspíše podaří lehce navýšit. Respektive, prodávající svoje peníze z kapsy stejně nevytáhne i když platí makléře profesionála. Kupní cena nemovitosti se jen navýší o jeho provizi, a o to dostane prodávající finálně na účet méně.

8.10.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.