Když si nejste jistí, v jakém stavu je konstrukce domu, pomůže vám statik. Statika obvykle voláme v případě, že se na zdech nebo na stropě objevují trhliny. Kromě trhlin může být zlověstným znakem i průhyb stropních desek nebo třeba vyboulení příček či sloupů. Když zavoláte včas statika, můžete předejít ještě horším dopadům.

Statik na místě určí, v jakém stavu je konstrukce, a obvykle vám navrhne i optimální možné řešení. Když se začínají objevovat nové trhliny, nebo se stávající trhliny rozšiřují a prodlužují, pak vůbec neváhejte a statika pozvěte, čím dříve tím lépe. Obecně tedy platí, že když je trhlina širší než 2 mm, nevyplatí se otálet.

Důvody vzniku trhlin

Konstrukce může být porušena z různých příčin. Někdy to způsobí výkopové práce v těsné blízkosti domu, může být porušena zemina pod základy nebo třeba špatně provedená oprava krovu nebo jiná rekonstrukce. Ať už je důvod vzniku jakýkoliv, určitě praskliny nazakrývejte novou fasádou či omítkou. Není to řešení a schováváte tak pověstné kostlivce do skříně.

Statik vyhodnotí stav konstrukce a doporučí vám, co dělat dále. Pozvat si statika se vyplatí i v případě, že se chystáte rodinný dům prodávat. Makléř díky tomu lépe určí cenu a vy nebudete prodávat zajíce v pytli. Stejně si prasklin každý zájemce všimne a vždy je samozřejmě lepší jednat na rovinu.

3.7.2021