RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Kdy je čas zvýšit nájem?

Pronájem bytů a domů zažívá zlaté časy. Důvod je jasný. Je stále těžší dosáhnout na hypotéku a pořídit si vlastní bydlení. I proto ceny pronájmů rostou. Pronajímáte také byt nebo rodinný dům? Možná je čas na zvýšení nájmů. Samozřejmě to záleží na smlouvě se současným nájemníkem i na dalších faktorech, ale určitě zvýšení nájmu zvažte. A to u rodinného domu, družstevního bytu i bytu v osobním vlastnictví. Pojďme se podívat na situace, kdy je možné nájem zvýšit:

  • Při výměně nájemníka. Nejjednodušší je zvýšit nájem v momentě, kdy hledáte nového nájemníka. Tam vám pomůže realitka, se kterou nastavíte optimální cenu. Nebojte se, makléř vám pomůže najít i spolehlivé nájemníky.
  • Při prodlužování smlouvy. Když máte smlouvu se svými nájemníky například na jeden rok, je logické, že si můžete před prodloužením smlouvy říct o lehké zvýšení nájmu. Máte na to plné právo.
  • Když už máte několik let stejný nájem. Když máte stejného nájemníka už několik let a máte dobré vztahy, není lehké zvyšovat nájem. Ale když mu to s předstihem řekněme dvou měsíců a slušnou formou vysvětlíte, pochopí to, nebo si začne hledat něco jiného.
  • Po investici do bytu. Když investujete do bydlení, mělo by se to projevit i ve výši nájemného. Mezi běžné investice patří rekonstrukce bytového jádra, zasklení balkónu, rekonstrukce podlahy, nová kuchyňská linka apod.

 

Začněte řešit zvýšení nájmu s předstihem

Jestliže chcete zvýšit nájem svým současným nájemníkům, nejlepší je, obeznámit je už s předstihem. Určitě si připravte argumenty, proč je to potřeba, navrhněte i termín, od kdy zvýšený nájem požadujete. A to vše slušnou a korektní formou. Jako argument vám může jednoduše posloužit vývoj cen pronájmů na trhu, případně fakt, že už jste dlouho nezdražovali. Nemusíte nechat doběhnout stávající smlouvu, ale může se vám podařit vyjednat, že ke stávající smlouvě přidáte dodatek, který výši nájemného upraví. Nájemníci obvykle nechtějí hledat nové bydlení, ale raději se přizpůsobí a budou platit více. Nejedná-li se tedy o výrazné skokové navýšení nájemného.

Nechte si poradit a případně i najít nové nájemníky spolehlivou realitní kanceláří.

1.9.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.