RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Když používáte paušální daň, nejspíše nedostanete hypotéku

V letošním roce dostali podnikatelé možnost využít tzv. paušální daň. Ta se týká drobných podnikatelů, tedy OSVČ, kteří mají tržby do 1 milionu korun během posledních 12 měsíců. Paušální daň má těmto živnostníkům ušetřit čas, papírování i peníze. Když ji využijí, budou platit 5 469 Kč měsíčně a budou komunikovat jen s finančním úřadem. Tato částka zahrnuje zdravotní a sociální pojištění a také daň z příjmu.

Kromě toho OSVČ ani nepodává daňové přiznání ani přehledy pojistného, což je určitě úspora času a vyhnutí se byrokracii. Zní to lákavě a pro mnohé výhodně, dá se tak ušetřit hlavně na dani z příjmu, ale paušální daň má i háček. Potíže totiž nastávají ve chvíli, kdy si chce podnikatel zajistit hypotéku.

Když chce totiž drobný živnostník zažádat o hypotéku, daňové přiznání je pro banku základním podkladem. Banky tak hledají jiné možnosti, jak zjistit bonitu svých klientů, ale ve finále na hypotéku dosáhne určitě méně OSVČ, kteří používají paušální daň. Mezi náhradní doklady, které alespoň částečně nahrazují daňové přiznání, patří podnikatelská evidence nebo výpisy z bankovního účtu.

V praxi se však logicky ukazuje, že část podnikatelů, kteří žádají o hypotéky bez daňového přiznání, se svou žádostí neuspěje.

27.7.2021

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.