RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Když pronajímáte byt v rámci rodiny

Když vlastníte více bytů a jeden z nich chcete pronajímat někomu z rodiny, může to mít různý průběh. Můžete tam příbuzného nechat jen za příspěvky na služby, nebo bude platit kompletní nájem. O tom, jaké vztahy mezi sebou lidé v takovém případě mají, tento článek nebude. Spíše se podíváme na nutnost nájemní smlouvy, povinnost platit daně z pronájmu, nebo jak je to s trvalým pobytem vašeho příbuzného.

Potřebujete nájemní smlouvu?

Pokud bude nájemce, tedy váš příbuzný, platit pouze příspěvky na služby, nájemní smlouva není nutná. Alespoň formální jednoduchá nájemní smlouva se však hodí. Když bude někde nájemce dokazovat, kde bydlí, nebo když bude například žádat o hypotéku. Když se bude chtít nájemce přihlásit k trvalému pobytu, a vy u toho nechcete na úřadě osobně asistovat, pak je nájemní smlouva nutnost. Když přijdete se svým příbuzným na úřad osobně jako vlastník nemovitosti, stačí, když přihlášení trvalého pobytu stvrdíte svým podpisem.

Dalším důvodem, proč mít nájemní smlouvu, je možnost příbuzného pobírat sociální příspěvky na bydlení. Tady je nájemní smlouva nutností. Bez ní se neobejde.

Kdy musíte platit z pronájmu daň

Když nebudete po svém příbuzném chtít žádné nájemné, pak daně z pronájmu platit logicky nebudete. Když bude nájemník platit jen za služby, je to považováno v rámci rodiny za výpůjčku, ne za pronájem. V případě, že budete přijímat od příbuzného nájemné, i kdyby bylo nižší než je obvyklé, pak máte zákonnou povinnost vykázat zisk z pronájmu finančnímu úřadu a klasicky odvést daň z příjmu.

Hlavní je domluvit se se svým příbuzným na tom, jak bude pronájem fungovat, na jak dlouho mu byt pronajímáte apod. Často se totiž stává, že z dobrého gesta se nakonec vytvoří rodinný problém.

2.8.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Prodej bytu v Brně přes remax

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.