RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Když realitka prodává nemovitost bez provize

Opravdu některé realitní kanceláře nebo makléři inzerují, že nebudou po prodávajícím požadovat žádnou provizi. Nikdo však nepracuje zadarmo, takže si vezmou provizi od kupujícího, což je ve výsledků nevýhodné i pro prodávajícího. V tomto článku se podíváme, proč je lepší, aby provizi realitce platil prodávající (provize se odečte od ceny nemovitosti = o tu je navýšena).

Když prodávající neplatí provizi doplácí na situaci spoustou nevýhod:

  • Makléř hájí zájmy kupujícího. Kdo platí provizi, toho zájmy makléř hájí. Když chce kupující vyjednat slevu, makléř se bude snažit prodávajícího přesvědčit, že se vyplatí slevu dát. Je lepší, aby makléř pracoval pro vás.
  • Možná prodáte nemovitost za méně peněz. Většinou to funguje tak, že s makléřem domluvíte prodejní cenu a o více se nestaráte. Makléř pak nemovitost může prodat za vyšší cenu, než bylo domluveno. Rozdíl v ceně je pak jeho provize. Logicky se tak bude snažit, abyste prodávali co nejlevněji, a sám bude cenu bez vašeho vědomí šponovat. Pokud je provize součástí kupní ceny (provizi platí prodávající) tak víte přesně, kolik budou služby makléře stát!
  • Prodáváte déle a ztrácíte kupce. Často se takto nemovitost prodává déle (kvůli netransparentnosti ceny v inzerátu), navíc na provizi banky nepůjčují, což je problém u zájemců, kteří si berou vysokou hypotéku. Naopak, když je provize součástí kupní ceny = může proplatit banka = více zájemců!
  • Nemáte možnost reklamace. Nestává se to často, ale občas se někde vyskytne problém kvůli chybné smlouvě, špatným podkladům apod. Když neplatíte provizi, nemůžete obvykle ani realitní služby reklamovat.

 

Obecně platí, že když si někdo objedná nějakou službu, měl by za ni zaplatit. To platí i u prodeje nemovitosti. Když si objednáte služby realitky, ale zaplatí je někdo jiný, bude v tom logicky háček. Některé realitní kanceláře lákají klienty na slovíčko ZDARMA a BEZ PROVIZE. Ve výsledku však provizi vždy musíte odečíst z ceny, za kterou se nemovitost reálně prodává. Když má hodnotu 4 miliony korun, makléř vám slíbí, že ji určitě prodá za 3,8 milionu. Když na to přistoupíte, bude ji nabízet za 3,8 milionu + provize RK (v inzerátu). Není lepší, když je výsledná cena hned vidět v inzerátu a vy víte, kolik bude výsledná provize?

Prodej nemovitosti, kdy provizi platí kupující, je nejvýhodnější pro realitní kanceláře, protože často získají vysokou provizi (o které nemáte ani páru), a zároveň nemají takovou zodpovědnost k prodávajícímu, když přece neplatí provizi. U nás v RE/MAX je vždy inzerovaná cena včetně provize a prodávající ví, kolik ho naše služby budou stát! Dávejte si pozor ;)

12.5.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Realitní kancelář z Brna

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.