RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Kolik stojí vlastnictví nemovitosti

Česká republika je typická tím, že většina lidí zde touží po bydlení ve vlastní nemovitosti. Zatímco v zahraničí hlavně směrem na západ je úplně běžné, když lidé bydlí celý život v nájmech, u nás je to bráno jako něco méněcenného. V tomto článku se zaměříme na to, že vlastnit nemovitost neznamená jen sehnat peníze na její nákup, vlastnictví nemovitosti totiž stojí mnohem více než je měsíční splátka hypotéky.

Nechceme nikoho odrazovat od nákupu vlastního bydlení, přece jen je to určitá forma jistoty, ale je dobré si uvědomit, že bydlet celý život v nájmu má také svá pozitiva. Tím hlavním je fakt, že jste mnohem flexibilnější, během různých životních etap můžete své bydlení libovolně měnit. V mládí stačí garsonka ve velkém městě, potom rodinný dům na venkově s dětmi, a když odrostou tak třeba menší byt v klidném městečku. Každý to má jinak.

Vlastní bydlení znamená práci navíc

Naopak vlastní bydlení je určité břemeno. Kromě měsíční splátky na hypotéku (musíte) platit další věci navíc – pojištění nemovitosti, daň z nemovitosti, údržbu nemovitosti apod. Občas je nutná i velká investice, oprava střechy, výměna oken, nové vybavení, výměna kotle aj. Nečekané výdaje a opravy jsou u rodinného domu na denním pořádku!

Na druhou stranu pro aktivního člověka, který je v srdci kutil nebo rád dělá na zahradě, je vlastní rodinný dům sen a zároveň i životní náplň. Kdo rád buduje, má na to na vlastním pozemku prostor. Kdo má raději jiné koníčky (sport, kultura, hospoda …) tomu bude možná lépe v nájmu nebo ve vlastním bytě.

Vlastní bydlení si nakonec může dovolit většina lidí. Ve výsledku tedy nejde až tak o peníze, ale spíše o to, co kdo z nás chce. A vězte, že bydlet v nájmu třeba i po celý život není ostuda. Třeba v Německu nebo ve Švýcarsku stráví celý život v různých nájmech zhruba každý druhý!

3.9.2020

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.