Když uvažujete o stavbě nového domu, musíte hlavně rozhodnout, z jakých materiálů bude dům postaven. Jednou z variant je kombinace zděného domu a dřevostavby. Stavební firmy to sice nedělají rády, protože se obvykle specializují buď na dřevěné domy nebo na zděné domy, ale v praxi to určitě zařídit jde a není to ani tak složité.

Pojďme se podívat na nejčastější varianty, jak se kombinovaná konstrukce používá v praxi:

  • Přízemí zděné, patro dřevěné. V této variantě postavíte přízemí klasicky zděné a na tomto přízemí pak postavíte dřevěné podkroví, které nebude mít už rovné stěny, ale jen střechu, která bude částečně překrývat i zděnou stavbu.
  • Zděný dům a dřevěná přístavba. Základem domu je zděné jádro a dřevěná přístavba je dostavěna jen směrem do zahrady, případně i více směry. Dům má pak vlastnosti zděného domu, ale zvenku vypadá díky dřevu zajímavěji.
  • Dřevostavba vestavěná mezi obvodové zdi. Konstrukce domu je převládající dřevostavba, která tvoří veškerý vnitřní prostor. Zděné obvodové konstrukce dávají domu pocit stability a vnější odolnosti.
  • Tepelně akumulační zděné jádro, kolem dřevostavba. Převládající dřevostavba je vystavěná kolem vnitřního ztužujícího a tepelně akumulačního zděného jádra. Dům pak vypadá jako čistá dřevostavba, ale zároveň má výhody zděných konstrukcí.

O jakém domu uvažujete vy?

20.7.2021