RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Kontrola zdroje tepla a otopné soustavy před nákupem nemovitosti

Když se chystáte koupit starší dům, vždy je potřeba důkladně zkontrolovat a zohlednit stav otopné soustavy. Zdroj tepla a stáří technologie je totiž velmi výrazný aspekt nemovitosti. Rozhoduje, kdy a kolik budete muset do vašeho nového domu navíc investovat. V neposlední řadě pak určuje, kolik vás bude stát vytápění domu.

Starý kotel a druh paliva

Jestliže je dům vytápěn starým kotlem na uhlí, nejspíše bude brzy potřeba investovat do nového kotle. Když stáří kotle přesáhne 15 let, je jasné, že se výměna blíží. A taková výměna je velmi drahá. S instalací nového kotle totiž mohou souviset i další technické a stavební úpravy.

Dalším faktorem, který má velký vliv hlavně na cenu vytápění, je druh paliva. Vytápění dřevem či uhlím je nejlevnější, ale zároveň nejnáročnější z hlediska toho, že dřevo i uhlí musíte každoročně shánět, skladovat a denně přikládat. Další variantou je vytápění plynem nebo elektřinou, což je o dost pohodlnější, ale také docela výrazně dražší.

Stav otopné soustavy

Po kontrole kotle je potřeba ještě před nákupem dobře prohlédnout i celou otopnou soustavu. Zvážit, v jakém je stavu, jestli ji bude možné používat i při změně zdroje tepla, jaká je její reálná životnost apod. Je nutné si zjistit, jakou regulační technikou je otopná soustava vybavená, jaké má akumulační nádrže, v jakém jsou stavu, jaký je celý princip vytápění. Určitě si vezměte na prohlídku odborníka, který vám poradí.

Kromě stavu otopné soustavy se vyplatí zkontrolovat i komín, řekněte si o doklad, že byla provedena kontrola spalinových cest. Při koupi nemovitosti myslete dopředu i v oblasti vytápění. Po roce 2022 se již například nebudou smět používat kotle emisní třídy 1 a 2. Čím vyšší třída (1-5), tím lepší a novější spotřebič. A tím také úspornější provoz.

S odborným posouzením vám do určité míry pomůže i schopný makléř, který případně zajistí i odborníka na vytápění.

17.1.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Realitní makléř

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.