RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Nemovitosti nezlevňují

Během posledních pár měsíců se očekávalo, že nemovitosti začnou zlevňovat, ale neděje se to. Celý trh s nemovitostmi se zpomalil, ale ceny kupodivu neklesají. Od března tohoto roku se realizovalo méně prodejů nemovitostí než ve stejném období v posledních letech, ale to je logické. Koronavirus zastavil prakticky celý svět. V letních měsících se však vše vrací do normálu. Jestli však čekáte na nižší ceny nemovitostí, vypadá to, že se jen tak nedočkáte. Prodejci zatím zlevňovat nehodlají. A předpokládanou abnormálně vysokou inflací, by to byl zázrak, kdyby mělo dojít ke zlevnění….

Podpora trhu s nemovitostmi

I díky nepříjemné pandemii Česká národní banka i vláda vydaly několik opatření na podporu realitního trhu. Zrušila se daň z nabytí nemovitosti, kterou musel kupující platit ve výši 4 % z kupní ceny. Jsou levnější a dostupnější hypotéky, dnes stačí mít pouze 10 % vlastních financí (dříve to bylo minimálně 20 %). Všechna tato opatření podporují realitní trh. I proto ve výsledku ceny nemovitostí neklesají, ani byty, ani rodinné domy, ani pozemky.

Zlevnili jen luxusní nemovitosti a některé pronájmy

Koronavirová pandemie měla za důsledek jen zlevnění luxusních nemovitostí, protože investoři jsou opatrnější. To platí hlavně pro Prahu, částečně i pro Brno. Tím, že se mnohem méně cestuje a v Česku je tak jen zlomek turistů oproti normálu, spousta pronajímatelů přes oblíbené Airbnb, nemá koho hostit a rychle tak pronajímají byty klasickou cestou za normální ceny. Tím se snižují i ceny pronájmů, hlavně opět v Praze a Brně.

Online prohlídky, méně osobních setkání

Zajímavým trendem, který už zde byl i před koronavirem, je fakt, že se při realitních transakcích omezují osobní schůzky. V praxi to funguje tak, že se vše řeší online, včetně virtuálních prohlídek. Na nemovitosti se pak přijdou nakonec osobně podívat jen opravdový zájemci, což je výhodné pro všechny strany. Šetří to čas majitelům, makléřům i samotným zájemcům o koupi nemovitosti.

13.8.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Nemovitosti nezlevnují

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.