RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Nevýhody družstevního bytu

Klasické družstevní byty ve starší zástavbě mají i své výhody, kterým vévodí jejich nižší pořizovací cena (cca o pár procent). Oproti bytům v osobním vlastnictví však mají již vesměs jen nevýhody. Tento článek nechce nikoho od družstevních bytů zrazovat, jen upozornit na objektivní nevýhody, které družstevní byt přináší. Tak se na ně budete alespoň moci připravit. Pojďme se tedy podívat na hlavní nevýhody družstevního bytu:

  • Nejste majitel. Majitelem bytu je bytové družstvo, vy se jen stanete členem družstva a místo samotného bytu si kupujete družstevní podíl, se kterým je spojeno právo nájmu konkrétního bytu. V katastru nemovitostí však bude uváděno jako majitel nadále družstvo.
  • Problémy s hypotékou. Problém je ten, že banky družstevní podíly nezastavují, takže musíte za hypotéku ručit jinou nemovitostí. Případně vyřídit tzv. předhypoteční úvěr, což znamená, že budete potřebovat od družstva podepsat, že do roka převede družstevní byt do vašeho osobního vlastnictví.
  • Družstvo vám mluví do věcí ohledně bytu. Družstvo vám nemusí povolit převod do osobního vlastnictví, musí schválit rekonstrukci bytu nebo jeho stavební úpravy, schvaluje například zasklení balkónu a musíte s ním řešit i případný podnájem další osobě (pokud to není vyloženo povoleno ve stanovách družstva).
  • Stanovy družstva nezměníte. I když jste teď členem družstva, máte jen jeden hlas. I u malých družstev je to málo. Na změnu stanov je potřeba 100% hlasů a vy budete těžko měnit již zaběhnuté pořádky a stanovy.
  • Možnost vyloučení z družstva. V krajní situaci můžete o svůj byt přijít bez náhrady. Když například opětovně hrubě porušujete povinnosti vyplývající z nájmu (například neplatíte povinné platby), pak můžete být z družstva vyloučeni.

 

Přes všechny nevýhody může být družstevní byt pro mnohé zajímavé řešení. Když budete žít běžným životem, nemusí vám být omezení družstevního bytu na obtíž. Navíc máte vždy právo svůj podíl v družstvu (tedy družstevní byt) prodat. Díky tomu, že cena nemovitostí dlouhodobě roste, nákup družstevního bytu určitě nebude nevýhodná investice. Pro někoho taky může být výhoda i to, že stále neexistuje centrální evidence družstevních nemovitostí. Pokud tak nechcete aby někdo věděl, jaký máte majetek, družstevní vlastnictví je tak pro vás ideální varianta!

Je rozumné řešit nákup i prodej družstevního bytu se spolehlivou realitní kanceláří, která vám pomůže i v jednání s bytovým družstvem.

30.9.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.