RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Nová pravidla hypoték v době koronakrize

V současné době, tedy v dubnu 2020, platí nová pravidla hypoték. ČNB uvolnila hned několik limitů úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Cíl je jasný, podpořit hypoteční trh a zvýšit dostupnost bydlení v době koronakrize. Je to impuls pro nové úvěry a také snaha vyvolat vyšší poptávku po vlastním bydlení. Pojďme se podívat na konkrétní změny.

10% vlastních úspor místo 20%

Velkou změnou je skutečnost, že od 1.4.2020 budou ke získání hypotéky stačit úspory ve výši 10% hodnoty nemovitosti (místo dosavadních 20%). ČNB rozhodla, že limit výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti (LTV) vzroste z 80 na 90%. To udělá hypotéky pro mnohé lidi dostupnější. Například když kupujete dům v hodnotě 4 milionů korun, potřebujete mít jen vlastních 400 000 Kč. Před novým opatřením byste potřebovali minimálně 800 000 Kč, což je značný rozdíl.

Zmírnění DSTI a zrušení DTI

Mezi další změny, které se týkají hypoték, patří:

  • Měsíční splátky (DSTI). Zmírní se omezení měsíční splátky hypotéky. Můžete si ji tak nastavit vyšší, než bylo možné doposud. Dosavadní limit 45% měsíčního příjmu se zvýšil na 50%.
  • DTI se ruší. ČNB rozhodla, že zruší ukazatel DTI. Je poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr.

 

Dále se logicky ruší omezení, které umožňovalo bankám poskytovat maximálně 15% celkového objemu hypoték s LTV mezi 80 a 90%. Všechny uvedené změny nám dávají šanci dosáhnout na hypotéku jednodušeji než dříve. Je to šance hlavně pro ty, které koronakrize finančně příliš neovlivnila, nebo pro ty, kteří mají dostatečné finanční rezervy.

7.4.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Realitní kancelář Brno

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.