RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Novela stavebního zákona

Dne 13. 5. 2022 schválila Poslanecká sněmovna roční odklad účinnosti části nového stavebního zákona. Vláda dne 2. 2. 2022 rozhodla o částečném odložení účinnosti zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon. Vláda tak získala čas na vypracování novely, která by se věnovala změně celého stavebního zákona, zejména aby zrealizovala svůj záměr předejít vyšší míře centralizace, která by se měla prohloubit vznikem Nejvyššího stavebního úřadu. Zachován by však měl být záměr zřídit Specializovaný a odvolací stavební úřad, jehož hlavním zaměřením budou zejména stavby rozsáhlejšího charakteru a nadregionální stavby, mezi které spadají např. komunikace či plynovody. Stavební úřady na úrovni obcí by měly zůstat zachovány.

Dále lze předpokládat, že rozsáhlá budoucí novela stavebního zákona rovněž ponechá všechny postupy digitalizace stavebního procesu. Zachován by měl být předesílaný princip jednoho razítka, kdy po jeho získání od příslušného stavebního úřadu budou účastníci stavebního řízení mít vzdálený přístup do tzv. systému stavebníka, prostřednictvím kterého budou moci činit většinu úkonů a dalších kroků elektronicky.

Agendu, jež by měl vykonávat Nejvyšší stavební úřad, převezme po přechodnou dobu, tj. do 30. 6. 2024, Ministerstvo pro místní rozvoj. Nový stavební zákon se tak od 1. 7. 2023 použije jen ve vztahu k celostátně významným stavbám (dálnice, železnice, elektrárny). Ostatní stavby se po přechodnou dobu budou nadále řídit předchozí právní úpravou stavebního zákona.

Vládní návrh byl 13. 5. 2022 schválen Poslaneckou sněmovnou a míří do Senátu.

28.5.2022

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.