RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Od roku 2013 u nás ceny nemovitostí stále rostou

Pamatujete si na celosvětovou ekonomickou krizi z roku 2008? Už je to 12 let! Od roku 2008 do roku 2012 ceny nemovitostí v České republice klesaly. Zato od roku 2013 až dodnes postupně rostou. Kdo ví, co bude dál? Odborníci očekávají, že se růst musí zastavit a že opět začnou ceny klesat, ale zatím se to neděje. V tomto článku se podíváme, jaké konkrétní faktory ceny nemovitostí ovlivňují.

Vybrali jsme 4 zásadní faktory:

  • Hospodaření země – HDP. Hrubý domácí produkt ukazuje, jak se zemi ekonomicky daří. Když lidé více vydělávají, více také utrácejí, více investují do nemovitostí a poptávka po nich tak roste. Když HDP klesá, lidé začínají spíše šetřit a investici do nemovitostí si více rozmyslí. Poptávka a tím pádem i ceny nemovitostí klesají.
  • Úrokové sazby a hypotéky. Zásadní věc jsou hypotéky. Když více lidí dosáhne na hypotéky, bude si více lidí moci koupit nemovitost. Ceny rostou. V loňském roce se hypotéky začaly omezovat (zpřísnění podmínek), ale ceny nemovitostí zatím neklesají. Úrokové sazby se přitom také stále lehce zvedají. Uvidíme, jak to bude v tomto roce.
  • Nestaví se tolik nových bytů. Statistiky jsou jasné, dlouhodobě klesá počet vydaných stavebních povolení, takže poptávka po bytech obzvláště ve velkých městech je pořád vysoká. To také udržuje ceny nemovitostí dost vysoko, V Praze i Brně je dokonce zvyšuje.
  • Populace stárne. Nové bydlení si pořizují nejčastěji lidé ve věku 25 až 50 let. Silná generace 70 let 20.století (tzv. Husákovy děti) už má bydlení nejčastěji vyřešeno, a další ročníky už nejsou tak silné. To by mělo znamenat snížení poptávky po nemovitostech a pokles jejich cen, což se zatím neděje.

Je zde samozřejmě ještě celá řada faktorů. Základem je však skutečnost, že se nám vede uprostřed Evropy dobře už téměř 10 let. Je možné, že ekonomická krize opět přijde a ceny nemovitostí budou klesat. I proto se možná vyplatí prodávat nemovitosti právě teď a nečekat, až po nich nebude taková poptávka, a bude se muset prodávat pod současnou cenou. Ale kdo ví, možná ceny nemovitostí ještě nějaký ten rok porostou.

21.1.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Realitní makléř

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.