Aktuální data z ekonomiky a hypotečního trhu ze srpna 2023

Nový školní rok se již naplno rozběhl, a tak nám dovolte přiblížit vám pár informací z hypotečního trhu a ekonomiky.

Srpen přinesl zlepšení na hypotečním trhu a lehce překonal dosavadní letošní rekord z června. V srpnu se podepsaly úvěry v souhrnném objemu 14,07 mld. Kč z toho hypoteční banky si připsaly úvěry za 12,86 mld. Kč a stavební spořitelny 1,21 mld. Kč. Je to letošní nejlepší výsledek, který v meziročním srovnání překonává výrazně čísla předchozího roku (srpen 2022 – 10,05 mld. Kč).

I přes stále vysoké úrokové sazby se trh s úvěry na bydlení pomalu dostává ze svého historicky nejhlubšího propadu. K optimální produkci nám stále ještě několik miliard měsíčně chybí, ale to podstatné se již stalo, trend se otočil a trh roste. Domníváme se, že pozitivní dopad měla změna v nastavení úvěrových parametrů ze strany ČNB. Zrušení horní hranice ukazatele DSTI od 1. 7. 2023, se již naplno projevilo v úvěrové produkci.

Banky drží úrokové sazby u hypotečních úvěrů stále velmi vysoko a predikované poprázdninové snížení sazeb se zatím nekoná. Zdá se, že nikdo z velkých hypotečních hráčů nechce svůj podíl navýšit. Reálně je cena takzvaně dlouhých peněz na trhu níže než úrokové sazby u podepisovaných úvěrů, a to i po zahrnutí obvyklé marže. Údaj o nabídkových sazbách z počátku září detekuje hodnotu 6,1 % (meziměsíční pokles o 9 bps). Hodnota úrokových sazeb u realizovaných úvěrů činí za srpen 5,78 %, a to je meziměsíční pokles pouze o dva bazické body. Vypadá to, že banky spíše kopírují politiku ČNB a jejích základních sazeb než reálnou cenu tzv. dlouhých peněz na trhu.

Z posledních vyjádření ČNB je stále zřejmější, že bude chtít vysoké sazby držet po delší dobu i za cenu výrazného brzdění ekonomiky. Aktuální data z ekonomiky nejsou příliš povzbudivá a pro další čtvrtletí to nevyznívá o moc lépe. Někteří analytici se domnívají, že by ČNB měla začít snižovat sazby již nyní a držení vysokých sazeb do konce roku, možná i za horizont ledna 2024, výrazně poškodí českou ekonomiku, která již v tuto chvíli není v dobré kondici.

Většina indikátorů již delší dobu působí na ekonomiku výrazně protiinflačně a inflace i podle scénářů ČNB poklesne do úrovně inflačního cíle v prvním čtvrtletí roku 2024.

Nelze se tedy ubránit dojmu, že ČNB chce mít absolutní jistotu, že inflaci nadobro zkrotila. Obáváme se však jisté strnulosti v bankovní radě a možného mylného vnímání, že vysokými sazbami po delší dobu se nedá nic pokazit, to by ale mohlo napáchat výrazné škody.

A co ceny potravin? Věčné téma, které se nevyvíjí tak jak by mělo, alespoň podle toho, co ukazují čísla. Pokud půjdeme chronologicky, pak nejprve začaly klesat ceny pohonných hmot, poté začaly klesat ceny energií. Reálné mzdy rovněž klesaly. Aktuální srpnová data cen zemědělských výrobců ukazují také jasný pokles (-4,5 % meziměsíčně; -16,4 % meziročně).

Pokud tedy nezačnou v dalších měsících výrazně klesat koncové ceny potravin máme v České republice problém, a ten se jmenuje nedostatečná konkurence v celém potravinářském řetězci – prvovýrobci – zpracovatelé – distributoři.

A jedna otázka, která se nabízí, je 30% podíl jedné firmy na trhu s pekařskými výrobky v ČR normální?

27.9.2023

O mně

 

Každý z nás denně zažíváme nové věci a stále se učíme, jak se vypořádat s každodenními výzvami, které nám život přináší. Ve světě obchodu se pohybuji 18 let a každý další den je i pro mě novou výzvou a zkušeností, kterou přijímám s pokorou a cílem být lepším člověkem. Moje práce mě naplňuje a jsem rád, že mohu říci „práce je mi radostí“ !

 

V mém podnikání se odráží empatie, profesionalita a maximální odpovědnost za plnou spokojenost mého klienta. Zajišťuji pro Vás profesionální práci fotografa, 2D i 3D půdorysy, home-staging, video-prohlídky, prohlídky s dronem i prezentaci na sociálních sítích a renomovaných inzertních serverech. Vše, co dělám, provádím naplno a s jasným cílem prodat Vaši nemovitost za nejvyšší možnou cenu!

 

Díky společnosti RE/MAX, která je lídrem na světovém realitním trhu, je moje neustálé vzdělávání zárukou kvality poskytovaných služeb. Jsem hrdý na to, že mohu být v týmu plného profesionálů v naši realitní kanceláři Delux.

 

Někdo říká, že cesta k cíli není důležitá, ale pro mě právě ta cesta je cíl. Každá vede jinými zákoutími, každá bude vždy jiná ať už vybereme jakýkoliv směr. Se mnou budete vždy bezpečně našlapovat s přesně daným cílem. Vaše plná spokojenost je mým nejlepším doporučením.

 

Na mne se můžete spolehnout!

Certifikáty

195x200_RMX_SILVER 195x200_RMX_Aukcni_specialista 1. STUPEŇ - Jan Konečný REMAX Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.