Aktuální situace hypotečních zprostředkovatelů ve spolupráci s bankami

Banky se obávají živelných odchodů klientů ke konkurenci, díky období poklesu úrokových sazeb, které nás čeká. Do září letošního roku může klient odejít i v době běžící fixace jen s  administrativním poplatkem v řádu několika stokorun. Nicméně i po 1. 9. 2024 odchod klienta v období trvání fixačního období u stávající banky nebude nijak zásadní ekonomickou bariérou. Náklady na přechod k jiné bance i se zahrnutím nově konstruovaného výpočtu za předčasné splacení, mohou být výrazně nižší než setrvání v bance za původních podmínek. Záležet bude samozřejmě na rozdílu mezi klientovou úrokovou sazbou ve smlouvě a aktuálními sazbami dostupnými na trhu, nesplacenou výší úvěru, délkou období, které zbývá do konce fixace atd. 

Součástí této rovnice bude i snaha o udržení klienta stávající bankou tak, že mu nabídne snížení úrokové sazby. Nicméně tento krok je z pohledu bank snížením původního výnosu a je otázkou na kolik bude stávající banka ochotna klientovi sazbu upravit.

Reakce poskytovatelů hypoték s ohledem na budoucí vývoj na hypotečním trhu na sebe nenechaly dlouho čekat.

V lednu letošního roku ukončila Moneta spolupráci s externími zprostředkovateli. Byť je tato zpráva nepříjemná, z pohledu snižující se konkurence schopnosti mezi poskytovateli hypoték, není tato skutečnost nijak zásadního významu. Moneta dlouhodobě svou spolupráci se zprostředkovateli nerozvíjela a bylo to tedy spíše očekávatelné rozhodnutí. Její celkový tržní podíl na hypotečním trhu činil v roce 2023 pouhá 2,4 %.   

Po Monetě následovalo neoficiální oznámení Komerční banky, jež naznačovalo, že KB nebude platit provizi za refinancování. Naštěstí KB vše pečlivě zvážila a finální opatření od 1. 4. 2024 sice zavádí nulovou provizi u refinancování v době, kdy klientovi běží fixace, ale pokud je obchod navýšen minimálně o 200 tis. Kč a vyčerpán z 95 %, KB vyplatí standardní provizi. Sečteno tedy, do KB lze dále úvěry refinancovat, i když s dílčími obstrukcemi.

Opravdu zásadní ledovou sprchou pro zprostředkovatelský business bylo oznámení skupiny ČSOB, která stabilně drží tržní podíl mezi 25–30 % hypotečního trhu. Skupina ČSOB oznámila, že od 1. 3. 2024 zavádí dvě následující opatření:

  • Snižuje provizi za refinancované úvěry do skupiny ČSOB na polovinu, bez ohledu na to, zda dojde k refinancování úvěru uprostřed fixace nebo na jejím konci – nepříjemné rozhodnutí, pramenící z obavy o nekontrolovatelné ztrátě úvěrového portfolia. S extrémní dávkou sebezapření, lze asi takové rozhodnutí částečně pochopit a poradenský trh by se s ním postupně naučil žít.

  • Zavádí 100% storno provize po dobu 3 let od podpisu úvěru. Takové rozhodnutí opravdu pochopit nelze a dá se přirovnat pouze k vyhlášení války poradenskému businessu. Přijmout odvedenou práci za zprostředkovaný úvěr a po třech letech (v případě, že klient úvěr splatí) sebrat všechny peníze, které byly za odvedenou práci vyplaceny je nemorální a nelze takové jednání nazývat spoluprací.

Věříme, že celá poradenská komunita je připravena, maximálně eliminovat produkci do skupiny ČSOB a ukázat tak skupině ČSOB, že spolupráce je vztah, který musí být založen na respektu obou stran a vzájemné výhodnosti.

27.3.2024

O mně

 

Každý z nás denně zažíváme nové věci a stále se učíme, jak se vypořádat s každodenními výzvami, které nám život přináší. Ve světě obchodu se pohybuji 18 let a každý další den je i pro mě novou výzvou a zkušeností, kterou přijímám s pokorou a cílem být lepším člověkem. Moje práce mě naplňuje a jsem rád, že mohu říci „práce je mi radostí“ !

 

V mém podnikání se odráží empatie, profesionalita a maximální odpovědnost za plnou spokojenost mého klienta. Zajišťuji pro Vás profesionální práci fotografa, 2D i 3D půdorysy, home-staging, video-prohlídky, prohlídky s dronem i prezentaci na sociálních sítích a renomovaných inzertních serverech. Vše, co dělám, provádím naplno a s jasným cílem prodat Vaši nemovitost za nejvyšší možnou cenu!

 

Díky společnosti RE/MAX, která je lídrem na světovém realitním trhu, je moje neustálé vzdělávání zárukou kvality poskytovaných služeb. Jsem hrdý na to, že mohu být v týmu plného profesionálů v naši realitní kanceláři Delux.

 

Někdo říká, že cesta k cíli není důležitá, ale pro mě právě ta cesta je cíl. Každá vede jinými zákoutími, každá bude vždy jiná ať už vybereme jakýkoliv směr. Se mnou budete vždy bezpečně našlapovat s přesně daným cílem. Vaše plná spokojenost je mým nejlepším doporučením.

 

Na mne se můžete spolehnout!

Certifikáty

195x200_RMX_SILVER 195x200_RMX_Aukcni_specialista 1. STUPEŇ - Jan Konečný REMAX Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.