V dnešní době letí ceny stavebních materiálů nahoru, což výrazně zdražuje i stavbu nového domu. U každé sedmé hypotéky se teď stává, že hypotéka nepokryje náklady na stavbu domu a lidé ji potřebují navýšit, což častokrát není možné. Když tedy plánujete stavbu domu, je potřeba velmi dobře zvážit své možnosti, protože se dá očekávat, že ceny klesat nebudou, spíše naopak.

V praxi se jasně ukazuje, že když chcete snížit náklady na dům v průběhu stavby, už to prakticky nejde. Některé věci ještě můžete částečně osekat, ale jediným efektivním způsobem, jak snížit náklady na stavbu, je hned na začátku rozhodnout, že dům bude menší. To je jediná varianta, jak snížit cenu domu.

Když staví dům mladá rodina se třemi dětmi, samozřejmě musí počítat s tím, že děti potřebují vlastní prostor. Na druhou stranu stavět velký dům se dvěma koupelnami a třemi dětskými pokoji je finančně extrémně náročné. Navíc za 15 let zůstanou možná rodiče ve velkém domě sami. Tady je důležité zvážit, na co lidé finančně mají, jestli si velký dům mohou dovolit. Anebo jestli se mají uskromnit, a bude jim stačit menší dům. Právě plánování velikosti domu je to nejzásadnější rozhodnutí.

Když spolupracujete s architektem, je dobré mít jasnou představu, protože architekti mají sklony navrhovat spíše větší domy. Na papíře to vypadá nádherně, ale v praxi velký dům stojí opravdu hrozně moc peněz. A ušetřit můžete jen při jeho plánování tím, že se rozhodnete postavit dům menší.

28.6.2021