RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Platíte provizi RK, když si najdete kupce sami?

Jestliže jste si našli kupce na vlastní nemovitost a zároveň spolupracujete s realitní kanceláří, možná vás napadne, že byste jim neměli platit provizi. Nebo jí zaplatit třeba jen polovinu dohodnuté částky. Zákon o takovéto situaci nemluví. Poskytnutý servis i odměna za tento servis jsou vždy na dohodě smluvních stran a jejich svobodné vůli. To v praxi znamená, že záleží na tom, jak se s realitní kanceláří dohodnete. U nás v RE/MAX je právě pro tuto situaci ve smlouvě „kolonka“, kdy se s makléřem domluvíte, jaká bude odměna RK, pakliže by nastala tato „nepravděpodobná“ situace. Pravdou však je, že při prodeji nemovitosti nejde jen o to, najít kupce. Realitní kancelář by vás měla bezpečně provést celým procesem prodeje nemovitosti.

Nalezením kupce samotný prodej jen začíná

Samozřejmě je nalezení kupce zásadní. V podstatě je jedno, jestli vám ho našla realitka, nebo jste si ho „našli sami“, v 99 % procentech případů se kupec prodávajícímu ozval stejně na základě marketingu realitní kanceláře…  Obecně však platí, že realitní kancelář si určitě za svou práci odměnu zaslouží. Obvykle řeší přípravu nemovitosti k prodeji, home staging, nafocení, tvorbu videoprohlídky, prezentace, šíření této prezentace apod. Tím, že se najde kupec, celý proces prodeje opravdu jen začíná. Dále je potřeba sepsat smlouvy, dohodnout cenu, zařídit úschovu peněz, vyřídit byrokracii s katastrem nemovitostí atd. Pořád je možné udělat spoustu zásadních chyb. A realitní kancelář by měla zajistit, aby se prodej bezpečně dokončil.

Snížení provize je na dohodě s realitkou

Jestliže jste si opravdu našli kupce sami, stejně je férové vyplatit realitce dohodnutou provizi. Můžete se pokusit navrhnout, že jí zaplatíte méně, než jste se dohodli, ale není to úplně férový přístup. Zkusit to však určitě můžete. Ve výsledku stejně závisí na tom, jakou smlouvu jste na začátku s realitní kanceláří podepsali. Možná narazíte na makléře, který bude se snížením provize bez okolků souhlasit, záleží na tom, co už pro prodej vaší nemovitosti udělal, a co ho ještě v souvislosti s prodejem čeká.

Když to shrneme, tak provizi realitní kanceláři byste měli zaplatit i v případě, že si kupce najdete sami. Pomáhá vám totiž s prodejem a jste na jedné lodi.

20.11.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.