Takovou otázku si musí každá rodina položit sama. Záleží na počtu dětí, na jejich věku, na tom, jaký je mezi nimi věkový rozdíl, i na tom, jaké máte finanční možnosti. Obecně však platí, že každé dítě vlastní pokoj nutně nepotřebuje, ale vlastní koutek, nebo jiný prostor, ano. Obzvláště v pubertě si dítě potřebuje někam samo zalézt, ale nemusí to být vždy jen vlastní pokoj.

Levnější a menší dům

Když nedopřejete každému dítěti vlastní pokoj, dokážete postavit menší a levnější dům. Nezadlužíte se tolik, neztratíte tak tolik ze své svobody. Protože když musíte každý měsíc platit hypotéku 20 000 Kč nebo 12 000 Kč, je to rozdíl. Počítejme například s rodinou, která má 3 děti. Možná stačí i takové rodině postavit si dům, kde bude dole velký obývací pokoj s kuchyní a malá pracovna, a nahoře dva menší podkrovní pokoje.

V takovém uspořádání se dají dělat s pokoji věci. Dole bude prostor pro setkávání rodiny. V malém spodním pokoji může být pracovna a zároveň ložnice (dokud děti neodejdou z domu). Nahoře si pak oba dva pokojíčky mohou rozdělit všechny 3 děti. Někdy jsou spolu v jednom pokoji holky a v druhém kluci, jinde to mají uděláno tak, že se třeba po půl roce pokoje střídají (a tím i to, kdo bude mít pokoj sám pro sebe).

Rodina je více pohromadě

Výhodou menších domů s méně pokoji je to, že rodina je více pohromadě. Tím se od sebe rodiče a děti tolik neoddálí. Samozřejmě záleží na konkrétní rodině, ale představa, že se děti zavírají do svých pokojů a vylézají jen na jídlo, není rodičům většinou moc příjemná.

Je tady ještě další možnost, jak takový menší dům využívat – jeden pokoj může mít více funkcí. Může fungovat jako pracovna, ložnice, pokoj pro hosty, herna pro děti … Jak si pokoj uzpůsobíte, tak bude fungovat.

Stavět velké domy, hodně se zadlužit, celý život splácet a pak být ve velkém domě sám, není vždy ta nejlepší varianta. Logičtější se zdá stavět menší domy, zvládnout náročnější období s dětmi, a mít na stará kolena menší dům a žádný dluh.

9.1.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Realitní makléř