RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Před nákupem nemovitosti ověřte, jestli není zadlužená

Nákup nemovitosti je pro většinu lidí velká věc. Jeden z největších obchodů v životě. Jde o hodně peněz. Důvěra v lidi a jejich slušnost je dobrá věc, ale v případě nákupu nemovitosti je třeba být opatrný. Ideální je, když spolupracujete s realitní kanceláří. Ať už s ní spolupracujete nebo ne, před nákupem nemovitosti zkontrolujte, jestli není nemovitost náhodou zadlužená. Může se totiž stát, že zadlužená je, a prodávající vám to neřekne. To může být klidně jen nešťastná náhoda, občas však může jít o připravený podvod který u „bezrealitních“ transakcí není vůbec neobvyklý!

Kontrola listu vlastnictví

V listu vlastnictví (LV) zjistíte jméno majitele nemovitosti, jeho trvalou adresu a případná omezení nemovitosti. To mohou být věcná břemena, zástavní a předkupní práva a dluhy. Zobrazí se zde i majitelovy exekuce jako exekutorská zástava nebo informace, že má majitel hypotéku, v podobě zástavního práva smluvního. List vlastnictví (LV) najdete v katastru nemovitostí nebo i na poště v rámci služby Czech point.

Když má majitel hypotéku

V případě, že je nemovitost použita jako zástava na hypotéku, musí během prodeje majitel požádat banku o souhlas s prodejem. Hypotéka se tak většinou splatí přímo z kupní ceny na účet banky. Hypotéky na nemovitosti se nebojte, je to obvyklá záležitost. V takovém případě je nejlepší řešit celou transakci se spolehlivým makléřem, který nic neopomene, zajistí právní servis a dotáhne prodej do konce ke spokojenosti všech stran (prodávající, kupující i banka).

Když je na prodejci exekuce

V dnešní době je to bohužel opět obvyklá věc. Když zjistíte z LV, že je na dané nemovitosti exekutorská zástava, určitě oslovte realitní kancelář pro spolupráci. Závazky exekutorského úřadu na LV se musí vypořádat vždy před vložením kupních smluv do katastru nemovitostí. V opačném případě převod na nového majitele exekutor napadne a zamezí přepisu vlastnických práv či to může být v budoucnu komplikace. Důležité je vidět aktuální list vlastnictví, i s případnou exekucí, která může být čerstvá a zobrazí se tak později. Ke kontrole exekucí můžete využít i Rejstřík exekucí, kde zjistíte, jestli neměl majitel v minulosti s exekucemi problémy. Občas se stane, že vše vyústí v exekuci během vašeho jednání o koupi, což je nepříjemné.

Kontrola listu vlastnictví je základ, který udělejte ještě dříve, než začnete o nákupu konkrétní nemovitosti vážně uvažovat.

26.8.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek majitel kanceláře

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.