RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Přepis energií při koupi bytu nebo domu na nového majitele

Koupě nebo prodej domu či bytu je zpravidla potěšující událost pro obě strany. Jedna strana inkasuje peníze, druhá získává nový domov. Obě tyto skutečnosti však s sebou přinášejí určité povinnosti, které je nutné splnit. Všechny dokumenty je přece třeba mít v pořádku. To se týká i přepisu energií.

Přepis energií na nového majitele není složitý proces. Aby bylo vše úplně jasné, pod přepisem energií na nového majitele rozumíme změnu odběratele energií, jakými jsou elektřina, plyn nebo voda. Vyžaduje si však dodržení určitého systému, podle kterého budete mít jistotu, že nic nezanedbáte. Nastat může několik situací, které mají systém posloupnosti podobný, ale liší se okolnostmi, za jakých se k nemovitosti nový majitel dostane (koupě, dědění, přepis z osoby na firmu). Nejčastějším případem je přepis energií při koupi bytu či domu, který si přesně rozebereme.

Přepis energií při koupi nemovitosti

Pro přepis energií je důležitý správně sepsaný předávací protokol mezi novým a původním majitelem nemovitosti. V zásadě jde o protokol, kde určíte, kdo je při přebírání bytu či domu přítomný. V protokolu uvádíte skutečnosti, jako stav vodoměrů (teplá, studená voda), stav plynoměru, stav elektroměru, roční spotřeba elektrické energie, ale také čísla měřičů přímo na vytápěcím zařízení (radiátory v bytě).

Pokud nemovitost prodáváte, na přepis energií byste měli myslet alespoň měsíc před ukončením odběru energie. Ideální stav v případě prodeje nemovitosti je ten, když se původní majitel v jeden den z odběru energií odhlásí a nový majitel v ten den přihlásí. Samozřejmě, změnu můžete provést i dodatečně. V případě elektřiny je potřebné tuto změnu nahlásit zpravidla do 3 dní od odhlášení původního majitele. Celá změna odběratele energií může proběhnout i telefonicky díky zákaznické podpoře poskytovatelů energií. Nebo můžete přepis vyřídit fyzicky v kterémkoliv zákaznickém centru poskytovatele. Běžná doba potřebná pro vyřízení přepisu se pohybuje kolem 2 až 5 týdnů.

Poskytovatelé energií obvykle mají stejné požadavky. Jediným rozdílem je asi vzhled žádostí o přepis energií. Každý z poskytovatelů disponuje těmito formuláři online na svých webech. V jedné věci se však všichni poskytovatelé shodují. Vystavený musí být list vlastnictví. Pokud k dispozici není, postačí i kupní smlouva s podpisy kupujícího i prodávajícího.

Přepis elektřiny na nového majitele

Celá změna odběratele elektrické energie může proběhnout prostřednictvím telefonického rozhovoru. Třeba zavolat na zákaznickou linku daného poskytovatele elektrické energie a dohodnout se na postupu. Informace, které musíte poskytovateli uvést, jsou následující:

  • Identifikační údaje původního a nového majitele (kupující – prodávající)
  • Kontaktní údaje kupujícího i prodávajícího (mobil, e-mail)
  • Fakturační adresu nového majitele
  • Číslo a stav měřicího zařízení (elektroměr)
  • Stav odběru ke dni odevzdání bytu/domu novému majiteli
  • Stanovení výše zálohy a způsob platby za měsíční odběr elektrické energie. Vycházíte z původní výše sumy předcházejícího majitele, později výši zálohy můžete upravit.

Dodavatelé elektrické energie si máte možnost vybrat. Společnost, která vám dodávku elektřiny poskytuje, vám následně doručí Smlouvu o dodávce elektřiny a Smlouvu o připojení (k odběru energie).

Přepis plynu na nového majitele

Jde v zásadě o totožný proces jako v případě změny při přepisu elektřiny na nového majitele. V tomto případě také můžete navštívit zákaznické centrum nebo požádat o změnu přes e-mail. Případně žádost vyplnit online, vytisknout a zaslat poštou. Žádost musí obsahovat tyto náležitosti:

  • Identifikační údaje původního a nového majitele (kupující – prodávající)
  • Jméno a příjmení (kupující a prodávající)
  • Kontaktní údaje kupujícího a prodávajícího (mobil, e-mail)
  • Fakturační i trvalá adresa nového majitele
  • Číslo a stav měřidla (plynoměr)
  • Uvedená výška zálohy a způsob platby za odběr plynu. Dodatečně můžete výšku zálohy upravit, stejně jako u elektřiny

Přepis vody a tepla na nového majitele

Mezi energiemi jde o nejjednodušší proces. Pro vodárenskou společnost zpravidla postačuje vyplnit protokol, ve kterém se uvedou všechny potřebné identifikační údaje a uvedete stav vodoměru a měřiče tepla na výhřevném tělese. V případě bytu zrealizuje přepis správce bytového domu.

Při koupi domu se vypíše žádost o změnu osoby odběru vody. V dané vodárenské společnosti následně podepíšete Smlouvu o dodávce pitné vody a odvodu odpadových vod (pokud je k dispozici).

22.10.2023

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.