RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Proč je pro klienta výhodná Zprostředkovatelská smlouva?

V případě, že se v životě dostanete do situace, kdy musíte prodat nemovitost, ať již z důvodu vlastních pohnutek, nebo vás k tomu donutí okolnosti, můžete využít služeb realitního makléře či prodávat nemovitost jako samo prodejce. Jste-li samo prodejcem, který odmítá spolupráci s realitním makléřem z důvodu, že nechce podepsat zprostředkovatelskou smlouvu, je tento článek právě pro vás.

Forma písemné smlouvy ze zákona 

Zprostředkovatelská smlouva se zahrnuje do závazkového práva, kde je drtivá většina smluv uzavírána v nepísemné podobě. Víte, že nákupem v supermarketu, užíváním elektronických komunikačních nástrojů, ale i použitím hromadných dopravních prostředků se stáváte součástí uzavření právních vztahů? Nač smlouvu, když to jde i bez ní, že? Problém nastává při řešení sporů. Jaké důkazy použít, když jste si vlastně mezi sebou nestanovili žádná pravidla.

To je hlavním důvodem proč v oblasti prodeje či koupě nemovitosti nebo např. u veřejných zakázek, kde se uzavírají transakce v nezanedbatelných finančních částkách, vyžaduje zákon smlouvu písemnou. Písemnou smlouvu totiž není jednoduché obejít, a to ani jednou ze stran.

Obsah písemné smlouvy s RK

Obsah písemné smlouvy

Písemná smlouva musí minimálně obsahovat informace typu:

  • KDO ji uzavírá,
  • CO má být obsahem ujednání,
  • ZA KOLIK bude plnění obsahu smlouvy poskytnuto,
  • KDY k plnění smlouvy musí nejpozději dojít,
  • SANKCE za porušení,
  • podmínky UKONČENÍ SMLOUVY v případě, že se nejedná o jednorázové plnění.

Chování aktérů na trhu nemovitostí 

Ten, kdo chce zaplatit, musí dokázat splnění sjednaného obsahu smlouvy.

Co to znamená pro prodávajícího? Jednoduše řečeno to, že se mu zprostředkovatel prodeje nebo chcete-li realitní makléř zavazuje splnit plnění dohodnutá ve smlouvě, zakončená úspěšným prodejem nemovitosti. Co se stane makléři, když nemovitost neprodá? Nejspíš bude ve ztrátě, neboť vynaložené náklady jdou na vrub jeho podnikatelského rizika. Co se v tomto případě stane prodávajícímu? Nic, pokud splní smluvní ujednání, tzn. nebude za zády makléře sjednávat prodej na vlastní pěst. Kvalifikovaný makléř nikdy nepřistoupí na uzavření smlouvy na prodej nemovitosti za neprodejní cenu. Rozumějte, každý prodávající má subjektivní názor ohledně ceny své nemovitosti. Chápu, vložil tam své finance, čas a má k nemovitosti citový vztah. To ale nezajímá kupujícího, který s měnícím se trhem má stále možnost volby. Trošku to převedu do jiné oblasti. Když bude obchod plný bot a polovina bude dost předražených, které boty si zákazník koupí? Pozor, píši o předražených botách, tedy těch, jejichž modifikace může zákazník nalézt v jiných obchodech. Ano, exkluzivní boty si vysokou cenu zaslouží, neboť jsou výjimečné. Je vaše nemovitost exkluzivní a výjimečná, anebo spadá do nabídky srovnatelných nemovitostí uvedených na realitních serverech? Co si myslíte, že udělá kupující? Chytrý kupující si koupí tu levnější variantu a váš domek, vaše chata či byt zůstanou na ocet. Myslíte si, že vás to ani trochu nenaštve, nedeprimuje nebo nerozesmutní? Co když vám makléř řekne: "tak za tuhle cenu vaši nemovitost neprodáme, do toho já nejdu“. Máte pocit, že je ten makléř blázen?

Lenka Feniková realitní makléř RE/MAX Delux Brno

Rizika obcházení zákona

Jasně, jiné kafe jsou makléři, kteří v rozporu s realitním zákonem prodávají nemovitosti bez smlouvy. Věříte lidem, kteří obcházejí zákon? Vina je oboustranná, chováte se jako na černém trhu. Bude fér, když budete pracovat u zaměstnavatele bez smlouvy, abyste se nezavázali, že budete svou práci vykonávat odpovědně a svědomitě? Bude fér, když vás zaměstnavatel bude odměňovat podle toho, jak se mu to zrovna hodí? Možná do té doby, než vznikne problém a budete nemocen nebo vám budou chybět odpracované roky do důchodu. Stejně je to i u nemovitosti. Jak bez smlouvy dodatečně uplatníte vady na nemovitosti, odhalíte kupujícího, který potřebuje přefinancovat peníze z trestné činnosti atd. Že vás to nezajímá, chápu. Do doby, než se stanete součástí tohoto trestního procesu. Mohla bych pokračovat ještě dlouho…

Rozhodně ani auto si bez smlouvy kupovat nebudu. A co vy, změnili jste názor?

3.11.2022

 

Lenka Feniková

telefon: +420 721 855 425

web: https://www.remaxdelux.cz/lenka-fenikova 

mail: lenka.fenikova@re-max.cz 

Realitní makléřka Brna Lenka Feniková

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.