Začněme tím, co lidi od nákupu novostaveb odrazuje. Tímto faktorem je bezesporu vyšší pořizovací cena. Je pravdou, že novostavba je logicky dražší než srovnatelné nemovitost před nebo i po rekonstrukci. Za tuto vyšší cenu si však kupujete výhody, které uvádíme níže. Pojďme se tedy podívat, proč si lidé novostavby kupují, jaké má novostavba výhody:

  • Úsporný provoz. V dnešní době se u většiny novostaveb myslí na to, aby byl provoz co nejúspornější, používají se moderní technologie a myslí se na to, ať je levné vytápění a další provoz.
  • Záruky na materiály. U novostavby je vše nové, víte, jaké byly ke stavbě použity materiály, všechno je v záruce, pravděpodobně nebudete řešit žádné skryté vady apod.
  • Jste první majitel. U novostavby nemusíte nic řešit po bývalém majiteli. Sami si nakupujete vše od začátku a vybavíte si byt podle svého. Otisknete do bytu sami sebe a víte, že všechno je nové a vy to používáte jako první.
  • Okamžitě k nastěhování. Neřešíte případné rekonstrukce a úpravy bytu. Jen se nastěhujete. Všechno je nové a připravené k pohodlnému bydlení.
  • Žádné další výdaje. Nemusíte investovat do rekonstrukce, vymalování, nové koupelny apod. Jednoduše se stěhujete do nového.
  • Nové výtahy, garáže, chodby. U novostaveb platíte i za to, že nový není jen váš byt, ale celý dům. Je příjemné jezdit novým prostorným výtahem, mít k dispozici podzemní garáže, chodit po nových chodbách.

Samotné financování nákupu novostavby bývá jednoduché. Musíte mít nějaké vlastní peníze (obvykle nejméně 10 % kupní ceny), zbytek nejčastěji lidé platí postupně formou měsíčních splátek hypotéky.

10.6.2021