RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Proč si sami neurčovat prodejní cenu nemovitosti

Když chce člověk prodat nemovitost, nejvíce ho obvykle zajímá, za kolik je možné ji prodat. Jde o obrovské peníze, často celoživotní úspory. Jak prodejní cenu určit? Nejlepší je samozřejmě od začátku spolupracovat se zkušeným makléřem, který vás celým prodejem nemovitosti bezpečně provede. Spousta lidí se však snaží určit prodejní cenu sama. Je to logické, ale vlastníci nemovitostí z mnoha důvodů většinou určit vhodnou prodejní cenu nedokážou.

Vlastník není objektivní

Je to absolutně přirozené, vlastník se velmi často neumí na nemovitost podívat z nadhledu. V nemovitosti vidí všechny své investice, těžkou práci, vysokou pořizovací cenu, peníze za rekonstrukce apod. Navíc jsou vlastníci k nemovitosti často emočně vázáni, prožili v ní kus svého života, někdy i dětství, mají k ní nejrůznější vzpomínky. To všechno zkresluje majitelův pohled na nemovitost v tržním hospodářství.

Nejčastěji si vlastník myslí, že má nemovitost vyšší hodnotu, ale bývá to i obráceně. To souvisí také s charakterem člověka, s jeho sebevědomím a povahovými vlastnostmi.

Vlastník nevnímá negativa nemovitosti

Když už v domě člověk žije déle, některé věci mu ani nepřijdou na mysl, zvykl si už na ně. Z nadhledu jsou to však negativa, která snižují hodnotu nemovitosti - neprofesionálně provedené úpravy, stavební vady, drobné nedodělky, ale i nevýhody lokality, velikosti a orientace pozemku apod. Jako majitelé chceme vyzdvihovat hlavně pozitiva a hodnoty, které jsme do nemovitosti vložili. Cenu však určují i jiné faktory a kritéria. Jako majitel nemovitosti obvykle nemáme ani nadhled, ani znalosti makléře.

Jak cenu správně určit

Pomůže vám makléř, který zná dobře realitní trh, má přístup do správných databází, zná chování zájemců v dané lokalitě, ví, jaká je v současné době nabídka a poptávka, pracuje s cenovými mapami apod. Makléř vše vnímá objektivně a je odborník. On by měl nakonec odhadnout prodejní cenu nemovitosti, i když není majitelem…

24.3.2021

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.