RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Prodáváte nemovitost s RK? A co zákonem nutná písemná smlouva?

Dne 3.3.2020 nabyl účinnosti zákon č. 39/2020 Sb. Zákon o realitním zprostředkování, který nastavuje pravidla, kterými se realitní kanceláře a makléři musí řídit. Jednou ze zásadních změn, kterou tento zákon přináší, je bezpochyby povinnost realitních kanceláří podepisovat se svými klienty PÍSEMNÉ zprostředkovatelské smlouvy. Bez písemné smlouvy již není možné, aby RK legálně nabízeli nemovitosti! Je tedy s podivem, že více jak měsíc po nabytí účinnosti zákona se stále u nás v kanceláři setkáváme s klienty, kteří nám tvrdí, že jejich nemovitosti nabízí realitní kanceláře a žádnou smlouvu s nimi podepisovat nemuseli a nikdo nic takového po nich ani nevyžadoval.

Co to znamená pro prodávajícího? Můžete namítnout, že vlastně vůbec nic, protože dle zákona se sankcím a pokutám vystavuje pouze RK a makléř, který takto koná. Každý by se měl ale sám zamyslet nad tím, jestli s takovou společností vůbec jít do spolupráce, když neplní jeden ze zásadních bodů nového realitního zákona. Jestli je vhodné svěřit prodej své nemovitosti v hodnotě několika milionů do rukou makléře, který neví, že už více jak měsíc má mít s klienty podepsanou písemnou zprostředkovatelskou smlouvu. Anebo ještě hůř, že tento makléř zcela vědomě obchází zákon!

Stále jsem vás nepřesvědčil? Co říkáte například na situaci jako je tato:

Co když takový makléř, který nemá zprostředkovatelskou smlouvu podepsanou, najde kupujícího. Ten kupující bude člověk moudrý, který sleduje média a ví, že něco jako Zákon o realitním zprostředkování existuje. A bude tedy zcela pochopitelně a legitimně chtít, aby vše bylo právně v pořádku?

Takový kupující zjistí, že žádná smlouva mezi prodávajícím a realitní kanceláří neexistuje a velice pravděpodobně od prodeje ODSTOUPÍ. Proč by taky riskoval svoje nemalé peníze s někým, kdo nedodržuje zákon? Prodávající tím ztratí nejen spoustu času a energie, ale hlavně NEPRODÁ anebo značně snižuje pravděpodobnost prodeje své nemovitosti, což byl hlavní účel jeho spolupráce s realitní kanceláří.

A důsledky takové spolupráce mohou být mnohem horší. Kupující nejsou hloupí a pokud se nějaká nemovitost na trhu objevuje delší dobu, než je obvyklé, tak se začínají ptát, co je vlastně s tím bytem či domem v nepořádku? Nemovitosti, které jsou na trhu delší dobu se velice často prodat NEPODAŘÍ a pokud ano tak jedině POD CENOU = a to jsou většinou právě nemovitosti nabízené bez řádně uzavřené zprostředkovatelské smlouvy. Ruku na srdce. Kdo z prodávajících si přeje prodat pod cenou? Myslím, že odpověď známe všichni.

Jak je to v RE/MAX?

V RE/MAXu vítáme to, že byl Zákon o realitním zprostředkování přijat, i když bychom byli pro ještě přísnější podmínky pro realitky a makléře. Uvědomujeme si totiž, že velice často obchodujeme s celoživotními majetky vlastníku nemovitostí, kteří si zaslouží perfektní servis a služby od makléře odborníka.

Smlouva u nás je samozřejmostí již léta. Je v ní přesně popsáno, co jako realitní makléř Vlastimil Pohajda RK RE/MAX Delux pro vás, prodávajícího, udělám a za co dostanu zaplaceno. Pokud cokoliv ze smlouvy nesplním, tak máte vy právo smlouvu reklamovat a bez jakékoliv sankce, od smlouvy odstoupit. Záleží samozřejmě pouze na vás, s kým do spolupráce půjdete ale proč ztrácet čas a peníze?

Pokud potřebuje poradit s prodejem vaší nemovitosti, tak se na mne neváhejte obrátit. Domluvme si schůzku, kde vám způsob, jakým nemovitosti prodáváme, rád představím.

18.4.2020

Vlastimil Pohajda, realitní makléř. Telefon:  774 402 178, email: vlastimil.pohajda@re-max.cz 

Vlastimil Pohajda realitní makléř z Bohunic

 

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.