RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Prodejní cenu nemovitosti lépe určí makléř než certifikovaný odhadce

Když potřebujete určit cenu, za kterou budete nemovitost prodávat, možná vás napadne oslovit certifikovaného odhadce nemovitostí. Je to logické. Odhadce vám nemovitost nacení, ale většinou se nezabývá prodejem nemovitostí, takže nezohlední důležité faktory. Odhadce například nemusí odhadnout obchodně skrytý potenciál nemovitosti jednoduše proto, že není obchodník. O nemovitostech ví všechno, ale neumí prodávat. Proto je lepší oslovit přímo zkušenou realitní kancelář nebo přímo realitního makléře.

Když prodáváte nemovitost, určitě nevycházejte z odhadu tržní ceny, který si kupující nechal vypracovat pro účely hypotečního úvěru. Tyto odhady jsou obvykle nižší, než je reálná tržní cena. Odhadci pro banku o něco podhodnocují odhad ceny, čímž se banky chrání před riziky. 

Výhody a nevýhody ocenění certifikovaným odhadcem

Začneme výhodami. Certifikovaný odhadce je spolehlivý, nesnaží se vám podsunout vyšší prodejní cenu, abyste mu svěřili prodej. Budete mít v ruce odborný posudek s razítkem, kterým můžete argumentovat proti kupujícímu. Můžete se spolehnout na jeho znalost metodiky, právních předpisů i znalost stavebnictví. V některých případech je dokonce nutné mít odhad od certifikovaného odhadce (hypotéka, daň z nabytí nemovitosti aj.).

Mezi nevýhody patří fakt, že odhadci nemají okamžitou zpětnou vazbu z dění na realitním trhu, používají data z cenových map, která jsou stará několik měsíců (situace se může rychle měnit), nejsou v kontaktu s kupujícími, nemusí odhadnout skrytý potenciál a hlavně nemají čerstvé informace přímo z trhu. Další nevýhodou je i fakt, že za posudek budete muset odhadci zaplatit několik tisíc korun, zatímco makléře vám jej udělá mnohdy zdarma (když s ním budete spolupracovat na prodeji nemovitosti).

Z výše uvedeného plyne, že když chcete nemovitost prodávat s realitkou, je asi lepší jít rovnou za makléřem. Stejně i spousta odhadců konzultuje své závěry se schopnými makléři.

13.1.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek remax brno

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.