Jestliže máte byt ve městě, kde je nějaká Vysoká škola (ideálně hned několik), pak je zde možnost, pronajímat byt studentům. Takový pronájem má svá specifika a funguje trochu jinak, než u klasických pronájmů. Pronájem bytu studentům má svá úskalí, ale i své výhody. Pojďme se na tato specifika podívat:

  • Více nájemníků. Když je byt větší, můžete jej pronajímat více studentům. Každý obvykle potřebuje jen jeden pokoj a přístup do společné kuchyně a koupelny.
  • Krátkodobé pronájmy. Studenti si nejčastěji pronajímají byty jen na dobu svého studia. To znamená minimálně na rok, ale maximálně tak na 5 až 6 let. Faktem je, že spousta studentů školu nedostuduje a byty předčasně opouští.
  • Více peněz za nájemné. Díky tomu, že pronajímáte byt prakticky po jednotlivých pokojích, můžete si říct o trochu vyšší nájemné. Když máte byt dobře rozvržený, pak se dá na nájemném slušně vydělávat.
  • Byt žije. Pravdou je, že mladí studenti chtějí na jedné straně klid ke studiu, ale na druhé straně jsou to studenti, kteří si zvou návštěvy a pořádají menší večírky. S tím je potřeba počítat.

Jak byt studentům připravit

Když chcete byt pronajímat studentům, počítejte s tím, že budete mít nějakou práci navíc. Bude potřeba častěji hledat nové nájemníky, ale to jde u studentů celkem lehce. Je dobré byt studentům připravit. Rychlý a bezproblémový internet je základ, dále je dobré mít pokoje rozdělené tak, aby nabízeli studentům soukromí. Průchozí pokoje jsou překážka. Vyplatí se mít v bytě i funkční základní vybavení – velká lednička, pračka, základní nádobí, kuchyňský stůl, židle, v každém pokoji bytelná postel.

Někdo má z pronájmu bytu studentům obavy, na druhou stranu budete jednat s mladými lidmi, v bytě nebudou malé děti, ani domácí mazlíčci (když to nedovolíte), a hlavně budete mít zajištěný pravidelný přísun nájemníků a tím pádem i pasivní příjem z nájemného.

11.3.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek realitní makléř Brno