Když chcete pronajímat byt, budete nejspíše přemýšlet nad tím, jaké vybavení v něm necháte. Základní vybavení má každý byt. Tím je myšlena kuchyňská linka, vana, umyvadlo nebo třeba sprchový kout. Co však s dalším vybavením? Obvykle pronajímatelé nechávají v pronajímaném bytě ještě základní elektrické spotřebiče – lednička, sporák, pračka, případně myčka nebo mikrovlnná trouba. I když se asi setkáte i s minimem pronájmů, kde budou i spotřebiče chybět.

Nejčastěji se pronajímá vybavený byt

Vybavený byt neznamená, že tam je všechno, spíše jde o to, že nájemci nemusí kupovat nový nábytek a spotřebiče. Základním vybavením jsou myšleny postele, skříně, sedací souprava, židle, stůl, případně i televize. Do takového bytu mohou nájemníci přijít jen se svými osobními věcmi, a začít tam okamžitě bydlet, což je pro většinu nájemníků lákavé.

Na druhou stranu to může být výhodné i pro majitele, protože za takto standardně vybavený byt si mohu říct o vyšší měsíční nájemné. Plus i vyšší kauci pro případ, že by nájemníci něco z vybavení zničili. Další výhodou pro pronajímatele a vlastně i pro nájemníky je skutečnost, že případné vystěhování může proběhnout velmi rychle i bez stěhovací firmy.

Předávací protokol je důležitý pro obě strany

V předávacím protokolu by mělo být jasně uvedeno, jaký nábytek a další vybavení v bytě je, a také v jakém je stavu. Pomůže to na konci pronájmu, který může trvat i dlouhá léta, což je výhodné pro obě strany. Součástí předávacího protokolu by měly být i stavy na měřidlech plynoměru, vodoměru a elektroměru. Kromě předávacího protokolu je samozřejmostí i nájemní smlouva, která kromě jiného zahrnuje i výši kauce. V praxi se kauce pohybuje od jednoho do tří měsíčních nájmů.

Kdybyste hledali pronájem bytu, chtěli byste byt vybavený nebo nevybavený? Většina odpovědí je jasná, ideální je byt částečně vybavený!

30.9.2020