RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

REALITNÍ BUBLINA? Aktuální stav!

Eurozóna je vystavena riziku nové realitní bubliny v důsledku expanzivní měnové politiky Evropské centrální banky (ECB), varovali v závěru května analytici Commerzbank. Analytici napříč evropským prostorem čím dál více upozorňují na nestandardní nárůst cen nemovitostí.

Na první pohled je to logický stav. V ekonomikách, kterým se hospodářsky daří, rostou ceny nemovitostí výrazněji, jak je tomu například v Rakousku, Švýcarsku, Německu, ale rovněž i v České republice. V průběhu roku 2018 zaznamenalo Německo cenovým nárůst o 4,5 %, zatímco Slovinsko a Lotyšsko zaznamenaly dvojciferný růst. V Portugalsku, Nizozemsku a Lucembursku se ceny zvýšily téměř o 10 %.

Opačný stav je možné vidět ve Španělsku a Itálii, kde ceny nemovitostí jsou pod úrovní cen z roku 2009, tedy v období těsně po začátku ekonomické krize.

realitní bublina aktuální stav

Když se však podíváme, čím byla nejen evropská ekonomika nastartována (politikou masivního tištění nových peněz a politikou nízkých, často až záporných úrokových sazeb), tak se ten bumerang pomalu vrací a zasahuje realitní trh v plné dávce. V České republice na tento stav zareagovala ČNB tím, že svými doporučeními omezila přístup k hypotékám a hypoteční trh spadl na polovinu. To se bankám úplně nelíbilo, začaly doporučení ČNB porušovat, a oživily trh s nabídkou nižších úrokových sazeb. Atraktivnější úroková sazba však už není často dostatečným lákadlem z důvodu vysoké cenové hladiny pozemků, bytů a rodinných domů.

Zatímco při lednových sazbách v roce 2018 a cenách nemovitostí vycházela splátka hypotéky na 40 % čistých příjmů domácností, nyní je tento ukazatel již na 48 %. Hypoteční sazby za uplynulých 12 měsíců vystoupaly z 2,50 na 3,06 %. Aby nedocházelo ke zhoršování dostupnosti bydlení, musely by čisté příjmy domácností vzrůst alespoň o 4,5 %.

„Expanzní měnová politika ECB má své náklady a odráží se ve formě vyšších cen nemovitostí a tím se cenová bublina stává skutečností, uvedl Ralph Solveen z Commerzbank.“ Commerzbank očekává, že pokud ECB zachová svou měnovou politiku do konce roku 2020 (budou se nadále neúměrně tisknout peníze), tak se tzv. prasknutí „realitní bubliny“ může podobat situaci z roku 2008.

6.6.2019

Další dotazy vám odborně zodpoví makléř: Ing. Jaroslav Křůpala, telefon: 732 255 891, email: jaroslav.krupala@re-max.cz 

jaroslav křůpala makléř remax delux

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.