RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Rekonstrukce nebo zbourání domu a výstavba nového?

Lidé často řeší, jestli si koupit starý dům a rekonstruovat ho, nebo si koupit jen pozemek a stavět „na zelené louce“. Je tady však ještě jedna varianta – koupit starý dům, zbourat ho, a na jeho místě postavit nový. Všechny tři varianty mají své výhody a nevýhody. V tomto článku se na ně podíváme a možná vám pomůžeme s rozhodnutím, kterou variantu zvolit.

Starý dům a postupná rekonstrukce

Koupit starý dům a postupně jej rekonstruovat má své kouzlo. Staré domy mívají často i sklep, pevné základy, kamenné zdi. Je na nich vidět poctivá práce. Můžete se do nich nastěhovat velmi brzy a nemusíte tak platit někde jinde nájem. Když vyloženě nespěcháte, můžete dům spravovat postupně a ve výsledku vás to vyjde levněji než stavba nového domu. Můžete začít s opravami i bez velkého množství peněz. Možná se vyhnete i hypotéce a použijete třeba úvěr ze stavebního spoření (do výše 750 000 Kč). Mezi nevýhody patří zastaralé potrubí, elektrické rozvody nebo vlhkost zdiva. Nikdy přesně nevíte, na co u starého domu narazíte, když začnete s rekonstrukcí.

Demolice starého domu a stavba nového

Druhou variantou je starý dům odstranit a nový dům postavit jen na jeho základech. V mnohém je to jednodušší, dispozice v domě si uděláte podle sebe, vůbec si celý dům navrhnete k obrazu svému a časem nenarážíte na „kostlivce ve skříni“. Obecně platí, že získáte vyšší komfort, ale také zaplatíte vyšší cenu. Už jen demolice je náklad v řádech statisíců korun navíc. I když někdy je stavba nového domu levnější než rekonstrukce.

Stavba na zelené louce

Postavit úplně nový dům je asi nejvýhodnější. Vše si uděláte podle svých představ. Někdy je však těžší získat stavební povolení, nebo seženete skvělý pozemek, kde už stojí starý dům, a co s ním, že? A lokalita je to nejcennější, tu nezměníte. Takže když seženete skvělý pozemek se starým domem, budete nejspíše volit jeho rekonstrukci, případně demolici a výstavbu nového domu na stejném místě.

27.11.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Makléř

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.