RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Rozdíl mezi dražbou a aukcí

Jedním ze způsobů prodeje nemovitosti je využít dražbu nebo kauci. Podstatou je mít více než jednoho zájemce, protože se obvykle začíná na vyvolávací ceně, která je nižší, než za kterou byste chtěli nemovitost prodat. Zajímavé je, že předem nevíte, kam až se cena vyšplhá. V tomto článku se podíváme na oba způsoby prodeje, a jaký je mezi nimi rozdíl.

Dražba je uzavřenější než aukce

Hlavní rozdíl mezi dražbou a aukcí spočívá v tom, že aukci může provádět prakticky kdokoliv se zákonnou vázanou realitní živností, ale dražbu musí vést pověřená osoba, dražebník, který má na tuto funkci koncesi od Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Aukce se obvykle řeší například přes internet (nebo mail či telefon), stačí se registrovat a můžete se aukce účastnit. Na dražbu je nutné přijít osobně a také složit dražební jistinu, částku, která vám bude při neúspěšné dražbě vrácena. U aukce žádnou jistinu předem platit nemusíte!

Aukce přiláká více lidí

Je logické, že aukcí se obecně účastní více lidí, což je velká výhoda. Na druhou stranu na dražbu zase přijdou jen opravdoví zájemci. Další rozdíl mezi aukcí a dražbou je patrný poté, co je zájemci nemovitost „přiklepnuta“. U dražby ztrácí majitel nemovitosti fakticky okamžitě všechna práva k nemovitosti a vy se tak stáváte vlastníkem. U aukce je tomu jinak. Teprve po konci aukce budete s majitelem nemovitosti sepisovat kupní smlouvu, převod vlastnictví nastane až okamžikem zápisu do katastru.

Nejvyšší nabídka vítězí

Aukce i dražba mají více společného než rozdílného. Začíná se od vyvolávací ceny a „přihazováním“ se dostanete k nejvyšší nabídce, která vítězí. Čím větší je o nemovitost zájem, tím se může cena vyšplhat výše, což je přesně důvod, proč se některé atraktivní nemovitosti do dražby nebo aukce přihlašují. Uspořádání aukce vám určitě nabídne i profesionální realitní kancelář, která vás také celým procesem bezpečně provede!

2.10.2020

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.