RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Rozvádíme se a máme hypotéku …

Rozvod je obecně nepříjemná životní situace. I když je to často cesta ven ze vztahu, který nefunguje, a někdy začátek příjemnějšího období. Ideální je, když se manželé dohodnou na podmínkách rozvodu a tím i vypořádání majetku. Když se nedohodnou, řeší se věc soudně, což rozvod ještě ztěžuje a komplikuje. Dohoda může být taková, že se nemovitost prodá a manželé si peníze rozdělí, případně jeden z manželů druhého vyplatí, nebo nemovitost zůstane ve vlastnictví obou manželů v rámci spoluvlastnictví.

Vypořádání společného jmění manželů (SJM) se řeší při každém rozvodu. Když manželé nabyli nemovitost za trvání manželství, patří každému polovina (až na výjimky). SJM zaniká rozvodem. Velmi často se stává, že bylo pořízení nemovitosti financováno prostřednictvím hypotečního úvěru, a leží tak na ní zástavní právo. Co s tím?

Prodej nemovitosti i s hypotékou

Jednou z možností je nemovitost prodat a hypotéku bance doplatit z uhrazené kupní ceny. Tato varianta je pro vlastníky lehce nevýhodná, protože hypoteční banka si bude nárokovat určité sankce za předčasné splacení (záleží na délce fixace) úvěru podle hypoteční smlouvy. Na druhou stranu lepší řešení zde není. Občas se stává, že kupující převezme i hypoteční úvěr a dále platí hypotéku on, ale tato situace je spíše výjimečná, jednak je to málokdy právně možné a druhak je to většinou nevýhodné pro kupujícího.

Jeden z partnerů převezme nemovitost

Jestliže se chtějí manželé domluvit tak, že nemovitost zůstane jen jednomu z nich, a na nemovitosti leží hypotéka, pak je potřeba jednat s bankou. Ten z manželů, kterému nemovitost zůstane, převezme i závazky vůči hypoteční bance. S takovým převzetím však musí banka souhlasit. Takže bude zkoumat hlavně bonitu vlastníka. Když převzetí neschválí, budou v pozici dlužníků nadále oba manželé.

Jestliže se rozvádíte a uvažujete o prodeji nemovitosti, udělejte to nejlépe ještě před rozvodem. Pomůže vám nestranná realitní kancelář, která vás provede celým prodejem a pomůže vám nemovitost rychle a výhodně prodat.

15.10.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.