RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Skryté vady při prodeji nemovitosti

Když prodáváte nemovitost, je dobré si uvědomit, že máte ze zákona odpovědnost za skryté vady prodávané nemovitosti. Obecně platí, že když nový majitel do 5 let zjistí nějaké zásadní skryté vady, může se od vás domáhat opravy, případně vrácení adekvátní části kupní ceny. Co to tedy jsou tyto skryté vady?

Skryté vady jsou vady, které nebyly při prodeji na první pohled viditelné, ale prokazatelně už byly součástí domu v době prodeje. A prodávající o nich nic neřekl. Časté skryté vady jsou například:

  • zničené odpadní potrubí
  • zakamuflované popraskané či plesnivé zdivo
  • špatně provedená izolace střechy
  • špatně fungující kotel nebo komín
  • zničená elektroinstalace

 

Když to shrneme, tak skryté vady jsou vady, které laik na první pohled nepozná, případně nejsou při běžné prohlídce vidět. Odpovědnosti za skryté vady se nezbavíte ani tím, když v kupní smlouvě uvedete běžné formulace typu „kupující se seznámil se stavem nemovitosti“ apod.

Jak skryté vady reklamovat

Do 5 let od nákupu nemovitosti můžete reklamovat skryté vady u starších domů i u novostaveb, ale ne u družstevních bytů. Reklamaci musí nový majitel sepsat písemně a doručit ji přímo prodávajícímu (ne realitní kanceláři). V příloze dopisu by měl být znalecký posudek, případně technická zpráva o stavu nemovitosti, a také vaše požadavky na opravu, případně vrácení části peněz. Toto právo kupujícího vyplývá z ustanovení §2106 občanského zákoníku.

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že se vyplatí si nemovitost před předáním dobře prohlédnout. Ideálně s sebou vzít zkušeného realitního makléře, případně i stavebního inženýra, který se zabývá tzv. inspekcí nemovitostí. Tento inspektor po prohlídce sepíše podrobnou technickou zprávu, která bude součástí kupní smlouvy a měla by vyloučit budoucí skryté vady.

26.11.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.