RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Splatit předčasně hypotéku už není problém

Když máte hypotéku a chcete ji předčasně splatit, je to dobrá zpráva. Znamená to, že jste sehnali dost peněz. To se stává nejčastěji díky prodeji jiné nemovitosti, vyplacení vysoké prémie, ukončení dědického řízení apod. Každopádně splacení hypotéky předčasně bylo v minulosti výrazně zpoplatněno. Od letošního roku však ČNB bankám nařídila, aby byl tento poplatek minimální.

Kdy lze splatit hypotéku zdarma

Hypotéku je možné po splátkách doplatit až do konce, nebo je možné ji zdarma splácet vždy na konci každého období fixace úrokové sazby. V tento moment můžete splatit celou hypotéku, nebo jen její část. Když budete chtít hypotéku splatit předčasně kdykoliv jindy, můžete, ale zaplatíte za to určitý poplatek. Tento poplatek byl od roku 2016 omezen na tzv. účelně vynaložené náklady banky, které s předčasným splacením úvěru souvisí. Ale co to vlastně jsou účelně vynaložené náklady?

Poplatek = účelně vynaložené náklady banky

V zákoně tento termín nebyl blíže definovaný, a tak měly banky dost volnou ruku, co si do poplatku naúčtují. V březnu roku 2019 však přišla ČNB s bližším vysvětlením tohoto pojmu. Cílem bylo, aby si banky mohly naúčtovat jen nutné minimum. Toto nutné minimum znamená administrativní náklady, které banky s předčasným splacením mají. Například poplatky za katastr nemovitostí, poštovné, náklady na tisk, plat zaměstnance, který žádost zpracovává nebo telefonní poplatky.

Naopak tam banky nesmí zahrnout ušlé úroky nebo rozdíly v úrokovém výnosu v daném období.

Výsledkem této změny je skutečnost, že můžete splatit hypotéku levně a kdykoliv. Navíc jsou situace, kdy můžete hypotéku splatit úplně bez poplatků. Například hypotéky s pohyblivou sazbou, splacení z důvodu obtíží splácet úvěr kvůli úmrtí nebo dlouhodobé nemoci.

19.11.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.