RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Stavební pozemek musí mít přístupovou cestu

Když chcete koupit stavební pozemek, ujistěte se, že je k němu vybudována přístupová cesta. Bez přístupové cesty, jejíž parametry stanoví zákon, nemůžete dům postavit. Přístupová cesta může být ve vlastnictví obce nebo soukromé osoby. V druhém případě by měla být tato cesta zatížena věcným břemenem průjezdu a průchodu. Při výběru pozemku zjistíte existenci cesty v územním plánu obce. Je dobré si zkontrolovat, jestli tam ta cesta skutečně je, protože v územním plánu mohou být i cesty, které se teprve plánují.

Zpevněná přístupová cesta široká minimálně 2,5 metru

Někdy můžete narazit na stavební pozemek, ke kterému vede veřejná komunikace, která však ke stavbě domu nemusí stačit. Může to být polní cesta nebo jen úzká cestička. Oficiální přístup na stavební pozemek musí mít určité parametry. V České republice musí k rodinnému domu podle stavebních předpisů vést zpevněná přístupová cesta s šířkou minimálně 2,5 metru (s krajnicemi pak 3,5 metru). Tato cesta musí končit nejdále 50 metrů od domu. Počítá se vzdálenost od domu, ne od hranice pozemku.

Cestu můžete sami vybudovat

Je to sice velká investice, ale je možné, že budete muset cestu ke svému domu nechat sami vybudovat (a zaplatit). S tímto nákladem je právě potřeba počítat hned na začátku, kdy si stavební pozemek vybíráte. Jedná se totiž o statisíce korun (podle délky nové cesty). Otázkou také je, jestli pozemek vede až ke komunikaci, od které byste novou cestu začali stavět. Jestli mezi vaším pozemkem a silnicí leží cizí pozemek, počítejte s tím, že nebude lehké dojednat, abyste tam mohli přístupovou cestu postavit, i když na to máte prostředky.

Když budete hledat stavební pozemek, můžete spolupracovat s realitní kanceláří, která vás na taková i další úskalí při výběru upozorní. Nestane se vám tak, že byste udělali fatální chybu, která nejde napravit!

21.6.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

stavební pozemek a přístupová cesta remax brno

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.