RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Studenti kvůli covidu tolik neshánějí pronájem

Koronavirová pandemie znepříjemňuje život prakticky všem. Studenti nejsou výjimkou, spíše je to zasáhlo skoro nejvíce. Středoškoláci, ale hlavně vysokoškoláci mají pouze výuku online, což není žádný med. Nejen že přicházejí o pravý studentský život a setkávání se s ostatními studenty, ale hůře se jim hledá motivace i k samotnému studiu. A nevypadá to, že by se do škol měli začít vracet. V tomto semestru zůstane výuka pravděpodobně distanční.

Ceny pronájmů nerostou, někde i klesají

I kvůli tomu, že studenti si nehledají pronájmy, ale zůstávají nejčastěji doma u rodičů, se snižuje poptávka po nájemním bydlení. Někteří pronajímatelé, kteří se soustředili na pronájem bytů studentům, museli ze dne na den změnit strategii, což není zrovna jednoduché. Sehnat dnes slušné nájemníky trvá déle než dříve. Navíc je zde i tlak na cenu.

Například v Praze se průměrná cena pronájmu bytu 2+1 i 3+1 někde snížila oproti loňsku i o 3 000 Kč měsíčně. V Brně je podobný trend. Ceny nájmů zde v průměru klesají jen o stovky korun, ale vzhledem k inflaci je i toto známka, že poptávka ve velkých městech nijak razantně nepřevyšuje nabídku bytů k pronájmu. Absence studentů k tomu také napomáhá.

Jak to bude dál

Nikdo dnes oficiálně nic neslíbí, ale dá se očekávat, že ani na podzim se situace zase tak moc nezlepší. Distanční výuka na vysokých školách bude nejspíše alespoň do určité míry pokračovat, a studentům se pravděpodobně nevyplatí pronajímat si byty v takové míře, v jaké tomu bylo před příchodem pandemie. Na druhou stranu spousta lidí si rozmyslí pořízení vlastní nemovitosti, takže byty se budou pronajímat dále. Ale spíše rodinám na dlouhodobý pronájem, než studentům.

Všichni doufáme, že se situace brzy zlepší, a že se studenti budou moci vrátit do škol i do pronajatých bytů, aby si užili svůj studentský čas naplno.

15.1.2021

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.