RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Údržba zahradního jezírka

Chybou by bylo myslet si, že pravidelnou údržbu potřebuje jen jezírko koupací. Také to okrasné se bez vaší péče neobejde. Mnoho lidí se také mylně domnívá, že o údržbu jezírka se postarají rostliny. Ano, rostliny sice svou práci odvedou a mají určitou čisticí schopnost, ale všechno samy nezvládnou. Čistotu jezírka ovlivňuje hned několik faktorů. Především je to jeho velikost. Je to možná paradoxní, ale čím je vodní plocha menší, tím jsou vyšší nároky na její údržbu. Opravdu velká a hluboká zahradní jezírka totiž disponují značnou samočisticí funkcí. Takové jezírko by ale mělo mít více než 80 m2. Čistotu vašeho jezírka ovlivní rovněž to, zda je v něm voda tekoucí či stojatá, jaké v něm máte vodní rostliny a v neposlední řadě také to, zda se v jeho blízkosti nacházejí stromy, ať už listnaté nebo jehličnaté. Dalším důležitým faktorem je také přítomnost živočichů, ať už ryb přímo v jezírku, tak třeba také okolního ptactva.

 

Co udělat před sezonou

Jaro je doslova za dveřmi, a tak je čas připravit jezírko na sezonu. Po každé zimě proveďte důkladnou kontrolu jezírka. S počátkem sezony je totiž spojena nejnáročnější údržba. Co vás čeká? V první řadě je to odstranění všech nečistot, která se ve vodě nahromadila. Jedná se například o spadané větve nebo opadané listy. Zapotřebí je rovněž vytrhat odumřelé rostliny, případně znovu v zemi pevně usadit uvolněné rostliny. Někdy je nutné také opravit břehy, občas bývají po zimě zborcené. Pomocí speciálních testerů zkontrolujte kvalitu vody, případně ji upravte pomocí přípravků k tomu určených. Na závěr pak zapněte filtrační zařízení.

V bazénu jsou řasy nežádoucí, zatímco v jezírku jsou potřebné. Drží se například na stěnách či na kamenech a zajišťují rovnováhu a stabilitu v jezírku.

Pamatujte na to, že i když máte jezírko koupací, není to bazén. Proto na čištění vody nelze použít chemické přípravky, které se užívají pro čištění vody v bazénu. Voda v bazénu totiž musí být naprosto čistá, nesmějí v ní přežívat žádné mikroorganismy. Naproti tomu v jezírku jsou mikroorganismy žádoucí. Na úpravu vody v jezírku proto vždy používejte speciální prostředky k tomu určené.

údžba zahradního jezírka

Nejčastější problémy

Většina majitelů zahradních jezírek se při jejich údržbě nejčastěji potýká s napadaným listím, přemnožením řas a také s úbytkem vody. Listí ve vodě je problémem především na podzim, kdy listí ze stromů opadává, a snadno se tak zanese i do jezírka. Z tohoto důvodu se nedoporučuje stavět jezírko v blízkosti stromů, nebo dokonce přímo pod stromy. Pokud však není jiná možnost, je důležité listí z jezírka pravidelně odstraňovat. Pokud by listí zůstalo ve vodě příliš dlouho, rozloží se, čímž dojde nejen k znečištění vody, ale také k uvolnění škodlivých plynů. Jako pomoc může posloužit speciální síť, která se natáhne nad hladinu, nebo fólie vyrobené z plastu. K dispozici jsou v několika velikostech, aby přesně pasovaly na vaše jezírko.

Dalším problémem, kterému můžete čelit, jsou vysoké teploty a s nimi související odpařování vody. Pokud dojde k tomu, že hladina i jen nepatrně klesne, je dobré vodu do jezírka ihned doplnit. Při dlouhotrvajících vedrech je třeba vodu doplňovat pravidelně v malých dávkách, neboť to je pro organismy žijící ve vodě šetrnější způsob než náhlé doplnění většího množství vody.  Při odpařování vody hrozí také to, že fólie bude vystavena přímému slunečnímu záření a může pak prasknout, což způsobí prosakování vody.

Častým problémem, který může nastat, je přemnožení řas. Tady se opět dostáváme k upozornění, že jezírko není bazén. V bazénu jsou řasy nežádoucí, zatímco v jezírku jsou potřebné. Drží se například na stěnách či na kamenech a zajišťují rovnováhu a stabilitu v jezírku. Pokud chováte ryby, jsou pro ně řasy rovněž zdrojem vitamínů a minerálů. Problémem je až jejich přemnožení, které se na první pohled vyznačuje tím, že voda zezelená. Řasy se v ní volně vznáší a kvůli tomu je voda neprůhledná. Prvním krokem k jejich likvidaci je mechanické čištění pomocí síťky či speciálního vysavače určeného pro zahradní jezírka. Jestliže ani tohle nepomůže, je třeba použít přípravky na likvidaci řas

 

Pamatujte

I koupací jezírko je jezírko, není to bazén. Proto v něm nikdy nebudete mít naprosto čistou vodu bez jakýchkoliv nečistot. Nejčastěji jezírka znečišťují řasy a organické sedimenty – neboli bláto. Ty jsou nedílnou součástí každého zahradního jezírka, proto není potřeba je při jejich výskytu hned likvidovat. Důležité je snažit se udržet jejich výskyt v co nejnižší míře. Při vyšším výskytu bláta a řas zkuste nejdříve mechanické prostředky, například vysavač. Je to levnější, rychlejší a účinnější.

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.