RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Údržba zahrady před zimou

Úkony, které musíte před zimou provést, závisí na tom, co vše v zahradě máte. Jinou péči potřebuje tráva, jinou stromy a keře či okrasné rostliny. Zapomínat nesmíme ani na zazimování zahradních jezírek či zahradní techniky. V posledních letech nebyla zima tou „pravou“ zimou a také sněhu bylo velice málo. Byla by však chyba spoléhat na to, že podobné podmínky budou panovat i letos. Svou zahradu připravte na zimu tak, aby obstála i ve velmi mrazivých podmínkách a pod nánosem sněhu. Pokud se budete řídit touto radou, v zimě vás nic nepřekvapí. Podívejme se nyní podrobněji na to, jaké hlavní úkony vás čekají, aby vaše zahrada v zimě obstála.

údržba zahrady před zimou

Trávník

Základem každé zahrady je trávník. Zatímco od jaro do podzimu mu stačí pravidelné zalévání a sekání, před zimou potřebuje zvýšenou péči. Ve spodní vrstvě trávníku se po častém sekání objevuje tzv. travní plsť, což jsou zbytky posekané trávy, plevelu a mechu. Nejlépe vše odstraníte pomocí vertikutace, tím trávník krásně vyčistíte a zbavíte všeho nežádoucího. Travní plsť totiž brání přístupu živin a vláhy. Na malou plochu lze použít vertikutační hrábě. Pro větší plochy poslouží vertikutátor, což je zařízení, které odstraňuje travní plsť pomocí svisle uložených nožů nebo vyčesávacích pružin. Ty nařezávají travní drny do hloubky asi 2 milimetrů a pak jdou snadno odstranit.

Vertikutátory jsou elektrické a benzinové, které se hodí především pro velké travnaté plochy. Na trhu existuje několik druhů a typů tohoto zařízení. Aby splnilo to, co se od něj očekává, musí mít vertikutátor nastavitelnou hloubku vertikutace, výkonný motor a také sběrný koš. Připravte se na to, že po vertikutaci rozhodně nebudete mít trávník jako z časopisů. Úkon na něm musí být znát. Ale před zimou se jedná o nezbytný zásah, který vám pomůžk tomu, aby byl váš trávník po zimě jako nový. Pokud někde zůstanou holá místa, dosejte je. A nezapomeňte na kvalitní hnojivo. Použijte speciální trávníkové podzimní hnojivo, které má vyšší obsah draslíku. Právě draslík pomůže k tomu, aby trávník dobře přezimoval. Na závěr nezapomeňte shrabat spadané listí. Trávník můžete také preventivně postříkat proti plísni.

Základem každé zahrady je trávník. Zatímco od jara do podzimu mu stačí pravidelné zalévání a sekání, před zimou potřebuje zvýšenou péči.

trávník

 

Půda

Jestliže na zahradě pěstujete nějaké plodiny, je třeba postarat se před zimou také o půdu. Jakmile sklidíte hlavní plodiny, pusťte se do údržby půdy. Nejprve ji musíte zbavit plevele a poté důkladně zrýt. Během rytí doplňte půdě potřebné živiny a kvalitní hnojivo. Dnes je běžně dostupný granulovaný koňský či kravský hnůj, který je před zimou ideální volbou. Toho hnojivo doplní půdě potřebné živiny a snadno se rozloží. Nakonec nezapomeňte na úpravu záhonů.

Okrasné a ovocné stromy

Pokud máte na zahradě okrasné či ovocné stromy, musíte se před zimou postarat také o ně. Základem je především shrabání spadaných listů a plodů zpod stromů. Plody by neměly zůstat ani na stromě. Když se tam stále vyskytují, nezapomeňte je otrhat. Odstraňte také spadané a suché větvě.  Také stromy potřebují hnojivo. Stejně jako u trávníků můžete použít to s vysokým obsahem draslíku. A neméně důležitá, především u ovocných stromů, je prořezávka.  Stromy se prořezávají jednak proto, aby se odstranily neproduktivní části, ale také kvůli tomu, že se strom prosvětlí a omezí se tím tvorba mechů či houbových chorob. Jestliže si na řez sami netroufáte, lze si pozvat odborníky, kteří se o to postarají za vás. Chcete-li se pustit do prořezu sami, může vám pomoci i odborná kniha, kterých je na trhu několik. Pamatujte ale, že prořezávání stromů je věda a správnou techniku se můžete učit i několik let. Důležité je také ochránit stromy proti okusu. K tomu mohou posloužit jak speciální postřiky, tak chrániče kmenů.

 

Rostliny

Širokou kapitolou je péče o rostliny. Zde neexistuje žádná univerzální rada, protože existuje mnoho druhů a každý potřebuje něco jiného. Některé rostliny je nutné zazimovat. Zvláštní péči potřebují oblíbené růže, které je nejprve nutné zastřihnout přibližně o třetinu a poté spodní třetinu rostliny zakrýt zeminou. Ideálním je ještě použít chvojí. Zazimovat se musí také například hortenzie či jahody. Některé druhy rostlin lze ponechat venku bez větší péče, neboť nástrahy zimy zvládnou bez problémů. Velmi odolné jsou například skalničky či dvouletky, dále vřes a vřesovec, také okrasné trávy, kapradiny, víceleté bylinky, azalky či břečťan. Všechny zmíněné rostliny nepotřebují přehnanou péči, zimu zvládnou. A pak samozřejmě existuje třetí skupina, která nemůže být ponechána venku a je třeba ji schovat do sucha a tepla. To jsou například muškáty, fuchsie či citrusy.  Je proto důležité zjistit si, jaké rostliny máte a jakou péči potřebují.

rostliny

 

Zeleň na balkoně

Jestliže nemáte zahradu, ale balkon, týkají se vás následující řádky. Také balkonové rostliny potřebují připravit na zimu. První věcí, kterou musíte udělat, je to, že rostliny i s nádobou zabalíte do dobrého izolačního materiálu. Ideální je například polystyren nebo chvojí. Použít můžete také termoizolační nádoby, do nichž rostliny umístíte. Bez problémů tak přečkají i extrémní výkyvy počasí. Lze využít také izolační podložku, na kterou nádoby s rostlinami umístíte. Postačí pěnový polystyren. Pokud to lze, přemístěte rostliny na balkonu tak, aby nebyly vystaveny výkyvům počasí, tedy větru, dešti či sněhu.

 

Hrabání listí. Ano, či ne?

K podzimu patří padající listí. Jak je to ale s jeho shrabáváním na zahradě? Tato činnost je častým tématem diskuzí. Hrabat, či nehrabat? Odpověď je stejně složitá jako otázka. Pokud chcete mít dokonalý trávník, listí musí pryč. Už během několika dní totiž tráva pod listím vlhne a nesvědčí jí ani temné prostředí. I přesto ale může být spadané listí užitečné, například přímo pod stromy, neboť z něj stromy čerpají živiny. Některé rostliny mohou být díky listům také chráněny před zimou, třeba kapradiny či okrasné trvalky či cibuloviny. Pod stromy a u rostlin můžete tedy s klidným svědomím listí ponechat, na trávníku ale ne.

hrabání listí

 

Zahradní technika

Údržbu potřebuje nejen zahrada, ale také technika, která se o ni stará. Proto je důležité před zimou zkontrolovat i sekačky, zahradní traktory a další technické pomůcky. Základem je alespoň očištění strojů vlhkým hadříkem. Nikdy neomývejte stroje proudem vody, mohla by se dostat i do motoru.  Někteří kutilové zřejmě zvládnou i péči o motor, seřízení nožů a podobné technické věci. Ti, kdo si na to netroufnou, mohou svěřit stroje odborníkům do servisu. Pamatujte, že jen pravidelnou údržbou docílíte dlouholeté funkčnosti strojů.

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.