Lednové výsledky hypotečního trhu a vývoj ekonomiky

Lednové výsledky hypotečního trhu nijak zásadně nepřekvapily naše očekávání a pozvolný růst úvěrového trhu dál pokračuje. Celková produkce úvěrů na bydlení v lednu dosáhla 13 mld. Kč, přičemž hypoteční banky si připsaly úvěry za 12,02 mld. Kč a stavební spořitelny 0,98 mld. Kč. V meziročním srovnání rostl úvěrový trh v lednu o 98 %. Ve srovnání s prosincem lednová produkce meziměsíčně poklesla o více jak 2 mld. Kč, nicméně leden a únor patří stabilně k nejslabším měsícům roku. Vyhlídka na únor je tedy velmi podobná lednové produkci a s postupným poklesem úrokových sazeb se zlepšuje celkový výkon hypotečního trhu.

V lednu jsme zaznamenali první výraznější pokles průměrné úrokové sazby na realizovaných úvěrech a to o 11 bazických bodů na hodnotu 5,53 %. Předchozí meziměsíční poklesy se pohybovaly maximálně na hranici 3–4 bazických bodů. Poklesla i hodnota nabídkových sazeb, která na počátku února činila 5,6 %. Meziměsíčně spadly nabídkové sazby o 36 bazických bodů, a to je dobrý příslib pro další pokles sazeb u realizovaných úvěrů v příštích měsících.

Únorové jednání centrální banky o úrokových sazbách předčilo očekávání a ČNB snížila základní sazbu o 50 bazických bodů na hodnotu 6,25 %. Ve světle pozitivních informací o lednové inflaci lze pro březnové zasedání ČNB 20. 3. 2024 očekávat další obdobné nebo i vyšší snížení základní úrokové sazby. Během února rovněž dál pokračoval pokles úrokových swapů až na úroveň 3,4 % u pětiletého swapu. Hypotéky by tedy měly dál zlevňovat i když samotné banky se razantnějšímu zlevňování urputně brání.

Zpráva o lednové inflaci předčila očekávání analytiků i samotné ČNB. Souhrnná lednová inflace dosáhla hodnoty 2,3 % a výrazně poskočila k inflačnímu cíli. Rázem se tedy Česká republika z prosincového posledního místa mezi státy EU vyšvihla na přední příčky žebříčku. Podobnou hodnotu inflace lze očekávat i v únoru. Je tedy zřejmé, že inflační krize je za námi a bude narůstat tlak na rychlejší snižování úrokových sazeb, které v tuto chvílí brzdí a poškozují českou ekonomiku, která přinejmenším stagnuje a bude v tom pokračovat i v letošním roce. V reakci na nízkou míru inflace oslabuje koruna, což je v tuto chvíli asi jediný proinflační faktor. Uvidíme, jak se bude dále kurz koruny vyvíjet.

28.2.2024

O mně

 

K realitám jsem se dostal po mnoholeté práci ve stavebnictví. A jelikož jsem dostal možnost pracovat pro REMAX, nejznámější značku v oboru nejen u nás ale i na světě, moje volba byla jasná! Vybral jsem si kancelář REMAX Delux, která je v současné době jednou z nejúspěšnějších kanceláří v ČR.

 

Na remaxu mě zaujal zejména velice propracovaný vzdělávací systém, který ze mě udělal profesionála v oboru realit a dále individuální přístup ke každému klientovy s ohledem na jeho potřeby. Také etický kodex, kterým se musí každý makléř řídit najdete jen málo kde.

 

Realitní business se v současné době posouvá každým dnem dál a technologie které dnes mám k dispozici mne umožňují prezentovat Vaši nemovitost způsobem před několika lety takřka nevídaným. Prezentace Vaší nemovitosti formou videoprohlídky, virtuální prohlídky, nafocení profesionálním fotografem, home staging a spoustu dalšího, je pro mě při prezentaci Vaší nemovitosti naprostou samozřejmostí. Díky takto propracovanému marketingu se nám daří prodávat Vaše nemovitosti až za o 17 % vyšší cenu než u konkurence.

 

Jelikož je práce realitního makléře velice různorodá, stala se pro mě nejen prací, ale i koníčkem a životním stylem. Budu rád, když budu moci pomoct či poradit i Vám!

Václav Veselý

Makléř

Certifikáty

realitn_profesion_l_cmyk 1. STUPEŇ - Jan Konečný REMAX rmx-cms Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.