Víte, jak prodat nemovitost před nebo v exekuci?

Máte nemovitost v exekuci nebo vám exekuce nemovitosti hrozí? Nejlepší je včas takovou nemovitost prodat a uhradit dluh, než nastane exekuce, nebo dokonce dražba. Zjistěte v článku, jak na prodej nemovitosti před nebo v exekuci.

Jak prodat nemovitost v exekuci?

V článku zjistíte:

Co je exekuce?

Jde o soudně vynucené splacení dluhů. Zpravidla přichází na řadu až tehdy, když už jedinec nebo firma, kterým dlužíte, nemá žádnou jinou možnost, jak své peníze získat zpět. Je to totiž ten nejméně výhodný způsob splacení dluhů pro vás i pro ty, komu dlužíte. Proto důrazně doporučujeme se jí vyhnout.

Exekuce se nejčastěji provádí zmrazením účtů, srážkami ze mzdy nebo prodejem majetku, třeba právě nemovitosti. Více jsme o ní psali již ve článku Jak se zbavit exekuce nebo se ji vyhnout.

Proč prodat dům nebo byt před nebo v exekuci?

Důvod je ten, že když k exekuci dojde, k dluhům i ke splácení se vám započítají poplatky exekutorovi. Dluhy tedy dále narostou a bude ještě obtížnější je splatit. Proto je dobré využít klidně i tak radikální řešení, jako je prodej nemovitosti. V exekuci pak třeba ani to už stačit nemusí.

Ještě horší je ale situace, kdy již v exekuci jste a hrozí vám dražba nemovitosti. V dražbě se totiž nemovitost začne prodávat za 2/3 její ceny a z následného prodeje vám budou stržené ještě vysoké dražební poplatky i poplatky exekutorovi. Ve výsledku tedy získáte obvykle jen zlomek z původní ceny nemovitosti.  

Jak prodat byt nebo dům před exekucí?

Při prodeji nemovitosti před exekucí je zásadní rychlost. Od uznání vašeho dluhu soudem po začátek exekuce máte pro splacení obvykle pouze 1 měsíc. Od chvíle, co je dluh soudně uznaný, máte totiž jen měsíc na jeho uhrazení. Po tomto měsíci již můžete každou chvílí očekávat oznámení o exekuci.

Není tedy čas se do prodeje pouštět na vlastní pěst. Rychlejší je domluvit se s realitní kanceláří, která může zvládnout vaši nemovitost prodat i v takto šibeniční lhůtě.

Jak prodat byt nebo dům v exekuci?

Existují tři způsoby, jak můžete prodat nemovitost v exekuci: dražbou, klasicky (za souhlasu exekutora a s pomocí prostředníka) nebo s pomocí okamžitého výkupu nemovitosti. Oč přesně jde?

Jak prodat nemovitost v exekuci - dražba

Prodej s pomocí dražby

Pokud je na vaši nemovitost uvalena exekuce, zpravidla skončí dřív nebo později v dražbě. O tento druh prodeje se tedy nemusíte starat. Vše za vás vyřídí exekutor a dražebník. Jenže problém dražby je, že vaši nemovitost začne prodávat na 2/3 její tržní ceny, přičemž od výsledné částky vám exekutor a dražebník strhnou ještě další značné poplatky. Za nemovitost tedy zpravidla získáte jen zlomek její ceny. Více jsme o tom psali ve článku Dražba nemovitosti v exekuci.

Proto je vždy lepší se dražbě vyhnout a pokusit se prodat nemovitost jakýmkoliv jiným způsobem. Jaké jsou další varianty?

Prodej nemovitosti v exekuci s pomocí prostředníka

Problém tohoto prodeje je fakt, že pokud se na nemovitost vztahuje exekuce, potřebujete k jejímu prodeji souhlas exekutora. Jenže ten vám dá souhlas až tehdy, když uhradíte dluh (exekuci). Jste tedy v situaci, kdy potřebujete, aby kupec nejdříve zaplatil dluh, a až následně na něj můžete přepsat nemovitost. To se obvykle řeší skrze prostředníka, který se na podobné prodeje specializuje. Jak takový prodej probíhá?

Jaké fáze má prodej nemovitosti v exekuci?

  • Získáte souhlas exekutora s prodejem domu nebo bytu.
  • Naleznete kupce.
  • Dokážete kupci, že nemáte další problémy – kupec potřebuje vědět, že se po zaplacení dluhu už žádné další dluhy neobjeví a nemovitost bude jeho. To dokážete výpisem od soudu se seznamem řízení, které jsou proti vám vedené, popř. i potvrzením o bezdlužnosti ze zdravotní pojišťovny, správy sociálního zabezpečení a finančního úřadu a výpisem z bankovního i nebankovního registru.
  • Prostředník podepíše s kupcem notářský zápis a kupec k němu do úschovy zašle peníze na zaplacení nemovitosti, tj. i dluhu.
  • Prostředník zaplatí exekuci (dluh) a získá zástavní právo na nemovitost i zaplacenou částku z úschovy.
  • Prostředník zruší zástavní právo a povolí převod nemovitosti v katastru nemovitostí.
  • Spolu s kupcem podepíšete kupní smlouvu.
  • Převedete nemovitost na nového vlastníka.
  • Získáte zbytek peněz za nemovitost úschovy.  

Nevýhodou je tedy bohužel značná komplikovanost prodeje, která jde ruku v ruce s nižší prodejní cenou. Nižší cena je zde dána také tím, že si kupec nemůže vzít na nemovitost hypotéku. Stále jde ale o výhodnější prodej, než je prodej v dražbě. Bez odborníků do toho ale rozhodně nechoďte.

Prodej s pomocí okamžitého výkup nemovitosti

Poslední z možností je okamžitý výkup nemovitosti. Jedná se o prodej, který přijde vhod zejména tehdy, když už máte řádově jen dny do dražby. Tento způsob prodeje je snadný a spočívá v tom, že od vás specializovaná firma ihned vykoupí nemovitost, vyřídí všechnu administrativu a právní záležitosti, zaplatí vaše dluhy a zbývající peníze vám převede na účet.

Nespornou výhodou tohoto řešení je tedy možnost již do několika dní prodat nemovitost a zbavit se všech starostí. To je ale vykoupeno o trochu nižší prodejní cenou, která je však stále výhrou oproti prodeji v dražbě. Více jsme o tom psali ve článku Vše o okamžitém výkupu nemovitosti.

Jak prodat nemovitost v exekuci - odborníci

Výběr odborníků je zásadní

Ať už budete prodávat nemovitost před nebo v exekuci klasicky, s pomocí prostřednika, nebo skrze okamžitý výkup nemovitosti, vždy je důležité správně vybrat odborníky. Ve všech případech se na ně totiž budete muset zcela spolehnout. Proto je důležité si je důkladně prověřit a volit jen dlouhodobě ověřenou firmu bez větších škraloupů. Více jsme o tom psali již ve článku Jak vybrat vhodného realitního makléře.

Například naše realitní kancelář RE/MAX Delux se může pochlubit více než sto videorecenzemi a téměř 12 stovkami recenzí na Google a Firmy.cz s průměrným hodnocením 4,9 z 5. Mimo to jsme čtyři roky za sebou získali ocenění nejlepší realitní kanceláře Moravy. Chcete volit jistotu a spolehlivost? Pak volte RE/MAX Delux.

Chcete vědět více o prodeji nemovitosti v exekuci, nebo s námi rovnou začít spolupracovat? Ozvěte se.

O mně

 

K realitám jsem se dostal po mnoholeté práci ve stavebnictví. A jelikož jsem dostal možnost pracovat pro REMAX, nejznámější značku v oboru nejen u nás ale i na světě, moje volba byla jasná! Vybral jsem si kancelář REMAX Delux, která je v současné době jednou z nejúspěšnějších kanceláří v ČR.

 

Na remaxu mě zaujal zejména velice propracovaný vzdělávací systém, který ze mě udělal profesionála v oboru realit a dále individuální přístup ke každému klientovy s ohledem na jeho potřeby. Také etický kodex, kterým se musí každý makléř řídit najdete jen málo kde.

 

Realitní business se v současné době posouvá každým dnem dál a technologie které dnes mám k dispozici mne umožňují prezentovat Vaši nemovitost způsobem před několika lety takřka nevídaným. Prezentace Vaší nemovitosti formou videoprohlídky, virtuální prohlídky, nafocení profesionálním fotografem, home staging a spoustu dalšího, je pro mě při prezentaci Vaší nemovitosti naprostou samozřejmostí. Díky takto propracovanému marketingu se nám daří prodávat Vaše nemovitosti až za o 17 % vyšší cenu než u konkurence.

 

Jelikož je práce realitního makléře velice různorodá, stala se pro mě nejen prací, ale i koníčkem a životním stylem. Budu rád, když budu moci pomoct či poradit i Vám!

Václav Veselý

Makléř

Certifikáty

realitn_profesion_l_cmyk 1. STUPEŇ - Jan Konečný REMAX rmx-cms Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.