Říjnové čísla a analýza z úvěrového trhu

Říjnové výsledky úvěrového trhu potvrdily naše očekávání a úvěrová produkce meziměsíčně narostla o 2,5 miliardy Kč. Hypoteční banky si připsaly úvěry za 14,73 mld. Kč a stavební spořitelny 1,34 mld. Kč. V meziročním srovnání je to pak výsledek o téměř 8,5 miliard lepší než v říjnu 2022.

I přes minimální pokles úrokových sazeb se trh slibně zotavuje z nejhlubší recese, kterou si od poloviny roku 2022 prošel. Očekávání pro další období jsou pozitivní, a pro růst produkce bude klíčový viditelný pokles úrokových sazeb.

Aktuální průměrná hodnota úrokových sazeb u realizovaných úvěrů se v říjnu zastavila na hodnotě 5,7 %, meziměsíční pokles o 3 bazické body. Klesaly i nabídkové sazby, na počátku listopadu byla nabídková sazba na úrovni 6,01 %, meziměsíční pokles o 4 bazické body.

Základní úroková sazba ČNB po posledním jednání bankovní rady zůstává dál na 7 %. Velkým otazníkem je, zda se radní 21. 12. 2023 na posledním měnově politickém zasedání letošního roku odhodlají ke snížení základní sazby nebo budou čekat až do 8. 2. 2024 na první radu v roce 2024.

Vývoj ceny peněz na mezibankovním trhu v podobě úrokových swapů dál lehce klesá, 5letý swap za listopad se bude pohybovat okolo hodnoty 4,2 %. Pokud by úrokové sazby u realizovaných úvěrů dál klesaly stejným tempem a za prosinec 2023 by průměrná úroková sazba byla zhruba 5,6 %, bude rozdíl mezi cenou peněz a klientskou sazbou již téměř 1,5 %!

Pár údajů z ekonomiky. Inflace za říjen dle očekávání stoupla na 8,5 % díky loňské jednorázové podpoře domácností tzv. energetickým balíčkem. Pokud by nebyl dopad loňského energetického balíčku zohledněn, pak reálná inflace za říjen byla zhruba 6 %.

Další čísla z ekonomiky (data za září) pokračují v negativním trendu, dál klesají tržby v maloobchodě, stavební produkce stagnuje, průmyslová produkce meziročně i meziměsíčně klesá. 

29.11.2023

O mně

 

K realitám jsem se dostal po mnoholeté práci ve stavebnictví. A jelikož jsem dostal možnost pracovat pro REMAX, nejznámější značku v oboru nejen u nás ale i na světě, moje volba byla jasná! Vybral jsem si kancelář REMAX Delux, která je v současné době jednou z nejúspěšnějších kanceláří v ČR.

 

Na remaxu mě zaujal zejména velice propracovaný vzdělávací systém, který ze mě udělal profesionála v oboru realit a dále individuální přístup ke každému klientovy s ohledem na jeho potřeby. Také etický kodex, kterým se musí každý makléř řídit najdete jen málo kde.

 

Realitní business se v současné době posouvá každým dnem dál a technologie které dnes mám k dispozici mne umožňují prezentovat Vaši nemovitost způsobem před několika lety takřka nevídaným. Prezentace Vaší nemovitosti formou videoprohlídky, virtuální prohlídky, nafocení profesionálním fotografem, home staging a spoustu dalšího, je pro mě při prezentaci Vaší nemovitosti naprostou samozřejmostí. Díky takto propracovanému marketingu se nám daří prodávat Vaše nemovitosti až za o 17 % vyšší cenu než u konkurence.

 

Jelikož je práce realitního makléře velice různorodá, stala se pro mě nejen prací, ale i koníčkem a životním stylem. Budu rád, když budu moci pomoct či poradit i Vám!

Václav Veselý

Makléř

Certifikáty

realitn_profesion_l_cmyk 1. STUPEŇ - Jan Konečný REMAX rmx-cms Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.