Únorová data trhu s úvěry

Únorová data o trhu s úvěry na bydlení přinesla lepší výsledky, než jsme po lednu očekávali, a to je dobrá zpráva i proto, že únor jako nejkratší měsíc roku vykazuje historicky nejslabší čísla. Vypadá to tedy, že se trh s úvěry začíná velmi pomalu probouzet z totálního útlumu posledního půl roku.

V únoru se uzavřely úvěry v objemu 7,87 mld. Kč, z toho hypoteční banky podepsaly úvěry v objemu 7,13 mld. Kč a stavební spořitelny jen 0,74 mld. Kč. Zlepšení je viditelné zejména u hypotečních bank, které podepsaly o 1,3 mld. Kč úvěrů více než v lednu. Meziměsíčnímu nárůstu v počtu kusů dominovaly rovněž hypoteční banky s počtem o 459 úvěrů vyšším než v lednu. Pozvolný růst produkce by měl pokračovat i za březen.

Úrokové sazby potvrdily pozitivní obrat započatý již v lednu. Klesají nabídkové úrokové sazby, které na počátku března dosáhly hodnoty 6,27 %, což je pokles oproti počátku února o deset bazických bodů. Pokles zaznamenaly i úrokové sazby na realizovaných úvěrech, a to již druhý měsíc v řadě, konkrétně únorová hodnota činí 5,89 % což je meziměsíční pokles o tři bazické body. Další pokles sazeb bude velmi pozvolný v řádu jednotek bps. Úrokové swapy jsou stále velmi volatilní a po lednovém poklesu, přišel únorový růst, první polovina března pak byla signalizována opět mírným poklesem.

Měnověpolitické zasedání ČNB proběhne 29. 3. 2023, a i přes často frekventovaný názor, že by měla ČNB přistoupit k navýšení základní sazby to spíše vypadá, že sazbu ponechá na stávající 7% hranici. Zprávy o krachu několika amerických bank působí spíše proti dalšímu plánovanému navyšování sazeb americké centrální banky. Čerstvé informace o problémech bankovní skupiny Credit Suisse mohou výrazněji zasáhnout do rozhodování ECB, která rovněž plánovala další navýšení základní sazby na svém květnovém zasedání. Z posledních vyjádření ČNB vyplývá, že bude držet „vysokou základní sazbu“ po delší dobu, než původně předpokládala a současně se bude snažit udržet silnou korunu. Nelze tedy očekávat minimálně pro první pololetí, že by se úrokové sazby u hypoték nějak výrazněji snižovaly, dle našeho názoru půjde spíše o kosmetické korekce. Otázkou je, zda se ve světle výše uvedených informací podaří ČNB tuto zvolenou strategii udržet.

Slibovaný pokles inflace se v únorových číslech dostavil, a to je další dobrá zpráva. Byť pokles únorové inflace nepatrně zaostal za její prognózou, je zřejmé, že inflačního vrcholu jsme již dosáhli a trend se otočil. Únorová data o inflaci, v žádné z klíčových kategorií nebyla horší než data lednová, avšak hodnoty v oblasti potravin, stravování a bydlení (energií) se drží stále na vysokých úrovních. Trend poklesu inflace bude pokračovat v dalších měsících.

Nejdiskutovanější kategorií jsou již nějakou dobu ceny potravin v České republice. Vypadá to, že i tady se blýská na lepší časy. Státní instituce zahájily patřičná šetření a měly by tak vytvořit tlak na celý potravinový řetězec od zemědělců, výrobců a zpracovatelů až po prodejce. Snad toto úsilí přinese své ovoce v podobě brzkého poklesu cen potravin.

Informace o vývoji jednotlivých oblastí ekonomiky jsou dostupné s větším zpožděním než inflace. V tuto chvíli se tedy můžeme podívat na lednové údaje o vývoji ve stavebnictví, průmyslu a maloobchodě.

Stavební produkce v lednu reálně meziročně vzrostla o 5,4 %. Meziměsíčně byla vyšší o 5,1 %. Za růstem meziroční produkce zřejmě stojí příznivé lednové klimatické podmínky, které stavbařům umožnily provádět bez omezení všechny stavební práce.

Průmyslová produkce v lednu klesla meziročně o 1,4 %, meziměsíčně pak český průmysl pokles o 2,7 %. Český průmysl se tak podle všeho nachází v lehké recesi.

Maloobchodní tržby se meziročně snížily o 7,7 % a meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Meziroční pokles maloobchodních tržeb pokračuje již devátý měsíc za sebou. Češi výrazně šetří na zbytných věcech, ale základních potřebách jako jsou potraviny.

22.3.2023

O mně

 

K realitám jsem se dostal po mnoholeté práci ve stavebnictví. A jelikož jsem dostal možnost pracovat pro REMAX, nejznámější značku v oboru nejen u nás ale i na světě, moje volba byla jasná! Vybral jsem si kancelář REMAX Delux, která je v současné době jednou z nejúspěšnějších kanceláří v ČR.

 

Na remaxu mě zaujal zejména velice propracovaný vzdělávací systém, který ze mě udělal profesionála v oboru realit a dále individuální přístup ke každému klientovy s ohledem na jeho potřeby. Také etický kodex, kterým se musí každý makléř řídit najdete jen málo kde.

 

Realitní business se v současné době posouvá každým dnem dál a technologie které dnes mám k dispozici mne umožňují prezentovat Vaši nemovitost způsobem před několika lety takřka nevídaným. Prezentace Vaší nemovitosti formou videoprohlídky, virtuální prohlídky, nafocení profesionálním fotografem, home staging a spoustu dalšího, je pro mě při prezentaci Vaší nemovitosti naprostou samozřejmostí. Díky takto propracovanému marketingu se nám daří prodávat Vaše nemovitosti až za o 17 % vyšší cenu než u konkurence.

 

Jelikož je práce realitního makléře velice různorodá, stala se pro mě nejen prací, ale i koníčkem a životním stylem. Budu rád, když budu moci pomoct či poradit i Vám!

Václav Veselý

Makléř

Certifikáty

realitn_profesion_l_cmyk 1. STUPEŇ - Jan Konečný REMAX rmx-cms Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.