Aktuální výsledky hypotečního a úvěrového trhu duben 2024

Hypoteční trh v dubnu dále rostl dle očekávání a celková produkce úvěrů na bydlení dosáhla téměř 22 mld. Kč, přičemž hypoteční banky si připsaly úvěry za 20,46 mld. Kč a stavební spořitelny 1,48 mld. Kč.

Oproti březnu se produkce úvěrů zvýšila o 3,72 mld. Kč. V meziročním srovnání trh s úvěry na bydlení narostl v objemu o 107 %. Dubnová produkce tak snese rovnocenné srovnání s rokem 2020. Očekáváme, že v květnu i v červnu úvěrová produkce ještě dál poroste, mírné ochlazení se tradičně dostaví během letních prázdnin. Do dalšího vývoje úvěrového trhu pak může promluvit červnové jednání ČNB o finanční stabilitě, které bude řešit i nastavení úvěrových ukazatelů (LTV, DSTI a DTI).

Vliv na produkci úvěrů bude mít samozřejmě vývoj úrokových sazeb. Pokles úrokových sazeb na realizovaných úvěrech v dubnu pokračoval i když meziměsíční tempo zpomalilo a sazby klesly pouze o 9 bazických bodů na hodnotu 5,09 %.

Dvoutýdenní reposazba ČNB poklesla na začátku května o 50 bps na hodnotu 5,25 %, kde setrvá min. do 27. 6. 2024, kdy se uskuteční další měnově politické jednání ČNB. Sníží ČNB na konci června základní sazbu o dalších 50 bps nebo jen o 25 bps? Většina analytiků se v tuto chvíli přiklání spíše k nižšímu snížení sazby, objevují se i názory, že v červnu může ČNB sazby ponechat beze změn. 

Příčinou větší obezřetnosti vůči snižování sazeb je zvýšená dubnová inflace, která se s hodnotou 2,9 % pohybovala na samém horním limitu tolerančního pásma a předčila očekávání. Příčinou zvýšené inflace je růst ceny potravin a pohonných hmot. Svůj podíl mají i rostoucí ceny služeb. Česká ekonomika se začíná mírně zotavovat díky zvyšující se spotřebě domácností, a to se pravděpodobně projevilo růstem cen u obchodníků a ceny práce ve službách. ČNB vnímá tyto impulzy jako proinflační a bude je velmi bedlivě sledovat, vodítkem budou určitě data o květnové inflaci, které statistici zveřejní 10. června.

Březnová statistická data z českého stavebnictví nejsou nijak povzbudivá, stavební produkce se meziročně propadla o 8,3 % a oproti únoru o 7,8 %. Doufejme, že stavební produkce již dosáhla svého dna a odrazila se k růstu. Ani český průmysl nepotvrdil v březnu změnu kurzu, když po lehkém únorovém růstu opět meziročně i meziměsíčně poklesl. Pozitivní zprávou je, že předstihové identifikátory z posledních dnů potvrzují růstové hodnoty. Lehce pozitivní zprávy se začínají objevovat i z německé ekonomiky.

V průběhu května došlo k zastavení nárůstu hodnot úrokových swapů, to by mohlo souviset s mírným zlepšením dubnové inflace v USA. Termín prvního snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou (FED) je stále zamlžený, někde mezi zářím a listopadem, klíčová budou další data o inflaci a čísla z trhu práce v USA. V případě Evropské centrální banky (ECB) je stále signifikantnější první snížení v červnu.

30.5.2024

O mně

 

Jsem součástí realitní kanceláře RE/MAX již 16 let. 💙

Už si ani nedovedu představit, že by RE/MAX nebyl součástí mého života, mé rodiny, mě... 

Začalo to v roce 2008, kdy jsme založili v Ostravě s nejbližší rodinou realitní kancelář RE/MAX Profit a od té doby jsme s Profitem ušli pěknou cestu plnou neskutečných příběhů, ale jak se říká člověk míní, život mění. 

Během tohoto období jsem mohla pomoci velkému množství klientů. 

Nesmírně si vážím jejich důvěry a je pro mě ctí, že mi svěřili péči o jejich nemovitosti, sny a investice. Nebýt těchto skvělých klientů a každé úžasné spolupráce, nemohla bych růst a pracovně se rozvíjet. S pokorou přijímám každou zkušenost, kterou mi tento obor přináší. Mám to štěstí, že mohu dělat to, co mě baví a naplňuje.

Těším se na každý jednotlivý životní příběh, Vaše zkušenosti a každou Vaši nemovitost. 

Pro své klienty chci jen to nejlepší. Chtěla bych každému, kdo se na mě obrátí dopřát přesně to, co bych si sama od svého makléře přála. Maximální péči, lidskost a pohodlí.

Mgr. Veronika Nina Tedová DiS.

Makléř

Certifikáty

195x200_RMX_Aukcni_specialista realitn_profesion_l_cmyk rmx-cms Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.