RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Víte, co je to plocha užitná, obytná a podlahová?

Když si prohlížíte inzeráty a hledáte byt nebo dům ke koupi, pak určitě narazíte na pojmy jako je plocha podlahová, užitná nebo obytná. V tomto článku se podíváme, jaký je v nich rozdíl. Někde se započítává balkón, jinde i půdorysné plochy stěn. Pojďme se na jednotlivé pojmy podívat.

Užitná plocha

Užitná plocha je součet velikostí jednotlivých místností. Nepočítají se balkóny, lodžie, sklepy, terasy aj. Užitná plocha se měří uvnitř vnitřních stěn, ale nezahrnuje následující:

  • konstrukční plochy – podpěry, sloupy, šachty, komíny apod.
  • průchozí prostory – výtahy, eskalátory, schodišťové šachty apod.
  • funkční plochy pro pomocné využití – plochy, kde jsou umístěna zařízení topení a klimatizace, nebo energetické generátory

Obytná plocha

U obytné plochy sečteme velikosti všech místností k obývání. Nepočítá se zde plocha koupelny ani toalety, do součtu se logicky nezahrnuje ani spíž, balkón, lodžie, terasa nebo sklep. Obytná místnost je část bytu, která splňuje požadavky předepsané vyhláškou, tedy je určena k trvalému bydlení a má podlahovou plochu nejméně 8 m2.

Podlahová plocha (celková plocha = CP)

U podlahové plochy to je jednoduché – sečteme všechnu plochu, která je uvnitř vnějších konstrukcí bytu včetně příček. To znamená, že podlahovou plochu tvoří půdorysná plocha bytu včetně všech svislých stěn a jiných konstrukcí (jejich půdorysu). Podlahová plocha je větší než obytná a užitná plocha.

Sami vidíte, že jsou zde značné rozdíly. Když někdo uvede podlahovou plochu a nazve ji plochou obytnou, je to docela výrazná mystifikace. Nemusí být úmyslná, ale raději se prodávajícího zeptejte.

10.2.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Realitní makléř Brno

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.