RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Výhody a nevýhody darování nemovitosti

Když se rozhodnete darovat svůj majetek svým potomkům nebo někomu jinému, je dobré se podívat, co to obnáší. Dobré je si sepsat veškerý svůj majetek a pak se rozhodnout, co komu darovat. Výhodou je, že byla darovací daň formálně zrušena u darovaných v „pokrevní linii“ (pro zjednodušení uvádíme tento termín).

  • Pokrevní linie – děti, rodiče, prarodiče, vnoučata, sourozenec, strýc, teta, synovec, neteř, rodiče atp. + navíc druh/družka (kde se prokáže minimálně 6. měsíců ve společné domácnosti). Netýká se u příbuzných v nepokrevní linii například manžel vaši sestry anebo nevlastní bratr atp.

Když chcete darovat své nemovitosti někomu mimo „pokrevní linii“, pak bude nucen platit daň z příjmu ve výši 15 % (u právnických osob 19 %). V tomto případě se tedy vyplatí nemovitost spíše oficiálně prodat (za nižší částku, třeba jednu korunu) i když jde o vaše příbuzné, jelikož ušetříte na dani! Taky bude nabyvatel platit 4 % daň z nabytí nemovitosti z reálné ceny nemovitosti (podle tabulek finančního úřadu anebo znaleckého posudku, jelikož kupní cena bude v tomto případě nižší).

Darování se obvykle řeší darovací smlouvou, kam můžete dát i věcné břemeno (služebnost), čím si zajistíte, že obdarovaný například neprodá dům, ve kterém chcete dál žít. 

Výhody darování v "pokrevní linii"

  • Osvobození od daně z příjmů. V „pokrevní linii“ jsou dary osvobozeny od daně z příjmu.
  • Rychlé a levné vyřízení. Celý proces darování je jednoduchý a velmi rychlý. Platíte maximálně notáře (advokáta) a odhadce nemovitosti.
  • Nemusíte dbát na neopomenutelné dědice. Oproti dědictví zde nemusí dbát na neopomenutelné dědice, ať už k tomu máte jakékoliv důvody.
  • Nabyvatel (obdarovaný) neplatí 4 % daň z nabytí nemovitosti.

Nevýhody darování

Jedinou nevýhodou darování je riziko prodeje nemovitosti. Když si při darování nestanovíte služebnost (věcné břemeno), pak se může stát, že obdarovaný váš majetek rozprodá a vy nebudete mít kde bydlet, pakliže tuto variantu potřebujete zachovat.

17.3.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Realitní kancelář remax brno

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.