RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Výhody a nevýhody zelené střechy

Zelené střechy jsou zajímavou možností, kterou často volí ekologicky smýšlející rodiny. Zelená střecha není levná záležitost, ale také není výrazně dražší než klasická střecha. K osázení střechy se nejčastěji používají nenáročné traviny a trvalky, které nemají agresivní kořeny, nevadí jim sucho a rostou v zemině, která je hluboká maximálně 15 cm. Když má někdo zelenou střechu s vyšší vrstvou zeminy, dají se tam pěstovat i další trvalky nebo dokonce menší stromky. V tomto článku se podíváme na ekonomické i ekologické výhody i nevýhody zelených střech.

Výhody zelených střech

  • Zlepšení mikroklimatu. Zeleň na střeše zvlhčuje okolní prostředí, ochlazuje vzduch, přitahuje užitečné živočichy, a celkově působí mnohem lépe než v současné době často používané černé střechy, které jen přispívají k celkovému oteplování.
  • Prodlužuje životnost hydroizolační vrstvy. Zeleň chrání střechu před dopadem UV paprsků, udržuje stálou teplotu a celkově chrání hydroizolační vrstvu střechy.
  • Lepší tepelná i hluková izolace. Zelená střecha snižuje energetickou náročnost stavby, skvěle izoluje a tím, že pohlcuje hluk, celkově snižuje hlučnost.
  • Zachycuje prach a škodliviny. Celý zelený povrch střechy zachycuje částečky prachu a různé škodliviny.
  • Skvěle vypadá. V neposlední řadě zelená střecha vypadá úplně přirozeně a domu dává úplně jiný nádech než klasická střecha.

 

Nevýhody zelených střech

Realizace zelené střechy není úplně jednoduchá. Při stavbě zelené střechy je potřeba dodržet skladbu vrstev. Pojďme se podívat na hlavní nevýhody:

  • Vyšší cena. Oproti klasické střeše je založení zelené střechy nákladnější a složitější. Navíc je potřeba věnovat střeše nějakou údržbu.
  • Zatížení střešní konstrukce. Musí se počítat s tím, že bude vyšší zatížení střešní konstrukce. Proto je potřeba klasickou konstrukci předem zesílit.

Jestli uvažujete o zelené střeše, je to jen dobře pro životní prostředí. Když vše dobře vymyslíte, určitě se to povede!

24.6.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš šimek remax delux brno město

Chci zaslat e-book zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.