RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Výše kauce při pronájmu nemovitosti

Když si vybíráte nového nájemce do svého bytu nebo domu, jednou z věcí, které je potřeba určit, je výše kauce. Kauce je taková pojistka pro pronajímatele, kdyby nájemník náhodou neplatil, nebo kdyby nemovitost poškodil. Ideální by byla velmi vysoká kauce, která by pokryla i velké škody, ale na druhou stranu se musí vybrat taková výše kauce, aby si ji mohl nájemce dovolit zaplatit. Jak tedy výši kauce určit?

Co říká občanský zákoník

Nájem upravuje velmi jasně občanský zákoník. Podle něj může pronajímatel dát výpověď z nájmu pouze v případě, jestliže nájemník dluží částku ve výši 3 měsíčních nájmů a služeb. A v takovém případě má nájemník ještě dalších 30 dnů na předání nemovitosti. Takže ve výsledku nájemník 4 měsíce neplatí. Plus ještě může být nemovitost poškozena. Tady by byla férová kauce třeba 6 měsíčních nájmů, že?

Když si dáte do nájemní smlouvy jiná pravidla, například, že když má nájemník prodlení delší než 15 dní, máte oprávnění dát mu okamžitou výpověď, stejně to nepomůže. Taková smlouva je totiž v rozporu s občanským zákoníkem, a kdyby věc došla až k soudu, prohrajete.

Obvykle 1-2 měsíční nájmy – není to málo?

Statisticky je běžná kauce v České republice jeden až dva měsíční nájmy. Obecně platí, že pro pronajímatele je to hodně málo, pro nájemníka je to přijatelné. Férovější by bylo dávat kauci 3 měsíčních nájmů. Tady se ale často naráží na skutečnost, že nájemníci žijí často bez větších finančních rezerv a například 30 000 Kč je pro ně příliš vysoká částka.

Jestli máte o svůj byt nebo dům hodně zájemců, pak se nebojte dát 3 měsíční kauci. Když to nájemník zaplatí, vypadá to, že by měl být schopen nájemné platit i nadále. Ideálně dlouhodobě. A dlouhodobý a bezproblémový nájemník je sen každého pronajímatele.

Jestli nechcete řešit hledání nájemníků sami, zadejte to realitní kanceláři, která vám nejen ušetří čas a energii, ale také dokáže rozpoznat potencionálně problémové nájemníky.

26.9.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Realitní makléř brno

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.