RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Záznam v registrech je překážka k hypotéce

Získat dnes hypotéku není tak lehké jako před pár lety. Banky si prověřují nejen naši bonitu, ale projíždí také registry dlužníků. Zajímá ji tzv. úvěrové skóre. To leží v rukou společností, které provozují různé registry dlužníků. Existují totiž různé druhy registrů dlužníků, a nejspíše byste se divili, jak je jednoduché do těchto registrů spadnout. Dostat se z nich je už o poznání těžší.

Jak se stanete dlužníkem a spadnete do registru dlužníků

Nemusíte být notorický neplatič zadlužený na všechny strany až po uši. Abyste měli zápis v registru dlužníků, stačí k tomu pozdě zaplacená (nebo nezaplacená) pokuta dopravnímu podniku nebo jediné opožděné uhrazení pohledávky. Do registru se můžete dostat třeba tak, že nezaplatíte včas platbu telefonnímu operátorovi, nebo dlužíte na zdravotním pojištění. I když své pohledávky obratem uhradíte, už jste v registru dlužníků. A zařídit výmaz z těchto nepříjemných databází není vůbec jednoduché.

Časem vás registry samy vymažou

Když dále platíte poctivě, registry vás časem automaticky vymažou. Naštěstí ve své evidenci nevedou dlužníky navždy. Každý registr má však jiné podmínky, někde vás vymažou už po roce, jinde budete zaznamenáni 3 (registr SOLUS) nebo dokonce 4 roky po vašem přestupku.

Můžete se pokusit zažádat o předčasný výmaz z registrů, ale není to jednoduché. První musíte zjistit, které pohledávky vás do registrů dostaly. U příslušných společností je pak nutné vypovědět smlouvu s dodatkem o nesouhlasu s jakýmkoli dalším nakládáním o vašich osobních údajích.

Poraďte se s finančním poradcem

Ještě než to vzdáte nebo než začnete o hypotéku žádat, poraďte se s makléřem nebo s nezávislým finančním poradcem. Ten vám rychle zjistí, jak jste na tom, na jakou hypotéku a za jakých podmínek dosáhnete. Na hypotéku má totiž vliv samozřejmě ještě mnohem více faktorů než jen zápis v některém z registrů dlužníků.

8.11.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.