RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Zdanění převodů nemovitostí – navržení legislativně technických oprav

Dne 12. srpna 2020 vrátil Senát Poslanecké sněmovně s pozměňovacími návrhy zpět vládní návrh zákona, o kterém jsme vás informovali v předchozích článcích.

Cílem návrhu je růst investic do nemovitostí a snížení administrativní zátěže, proto se navrhuje:

  1. 1. zrušení daně z nabytí nemovitých věcí,
  2. 2. prodloužení časového testu pro příjmy z prodeje nemovité věci neurčené k vlastnímu bydlení z 5 na 10 let.

Od daně z příjmu bude osvobozen příjem z prodeje nemovitých věcí nebo z vypořádání spoluvlastnictví k nemovitým věcem neosvobozených podle § 4 odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů:

  1. 1. přesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva k těmto nemovitým věcem a jejich prodejem nebo vypořádáním spoluvlastnictví k nim dobu 10 let (podle zákona o daních z příjmů tato doba nyní činí 5 let),
  2. 2. nově také nepřesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva k těmto nemovitým věcem a jejich prodejem nebo vypořádáním spoluvlastnictví k nim dobu 10 let a použije-li poplatník získané prostředky na obstarání vlastní bytové potřeby.

Dále by měl být zrušen odpočet úroků z úvěrů poskytnutých pro bytovou potřebu. Schválený pozměňovací návrh však odpočet úroků z hypoték od základu daně z příjmů zachoval s tím, že snížil horní limit úhrnné částky úroků, o které se snižuje základ daně ze všech úvěrů poplatníků v téže společně hospodařící domácnosti, z původních 300 000 Kč na 150 000 Kč.

Senát nyní navrhuje legislativně technické opravy schváleného poslaneckého pozměňovacího návrhu a návrh byl vrácen zpět do Poslanecké sněmovny k dalšímu projednání.

Poslanecká sněmovna na své schůzi dne 15. 9. potvrdila návrh senátu, daň z nabytí se tak definitivně ruší. K platnosti zákona zbývá už jen podpis prezidenta.

edit: prezident již návrh podepsal a zákon vyšel ve sbírce zákonů!

1.10.2020

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.