RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Vláda konečně 30.4.2020 schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti. Nebude už tak nutné platit 4 % daň z kupní ceny. Ještě to tedy musí schválit poslanecká sněmovna + senát a podepsat Prezident, nicméně nikdo nepředpokládá, že by změna neprošla.  Účinnost bude i zpětná, tedy pokud lidé dokončili svůj vklad na katastr během prosince 2019 nebo později, daň platit nebudou. Jestliže už zaplatili, budou jim peníze vráceny.

Je to skvělá zpráva pro celý realitní trh. Kupujícím sníží náklady o 4 %, což je v řádech milionů dost výrazná částka. Pro někoho i rozhodující. Hlavně pro lidi, kteří čerpají hypotéku s LTV 80 %. Takoví lidé musí dát dohromady pětinu kupní ceny, plus ještě 4 % na daň z nabytí. To teď konečně odpadá.

Co to je daň z nabytí nemovitosti

Tuto daň platili od roku 2014 kupující. Byla určena ve výši 4 % z nabývací hodnoty, takže například u koupě nemovitosti v ceně 4 000 000 Kč bylo nutné zaplatit 160 000 Kč daň. Daň z nabytí nemovitosti se neplatila při dědictví, darování a při nákupu družstevního bytu. Ani při první koupi nového bytu nebo domu od developera (první převod).

Zrušení daňového odpočtu úroků z hypotéky?

Stát díky zrušení daně z nabytí přijde o zhruba 13 miliard korun ročně, proto se uvažovalo o tom, jak tento příjem nahradit. Současná ministryně Alena Schillerová chtěla získat prostředky zrušením možnosti odečíst si z daní úroky z hypotéky. Zatím to však vypadá, že daňové odpočty budou možné i u nových hypoték minimálně do konce roku 2021. Co bude dále zatím není jasné.

Ceny nemovitostí asi nebudou klesat

Vypadá to, že v důsledku koronakrize nebudou klesat ceny nemovitostí, protože je po nich obrovská poptávka. Navíc odpuštění 4 % daně z nabytí nemovitosti dále přispívá k tomu, že ceny dolů nepůjdou. Účinností této daně totiž fakticky všechny nemovitosti už zlevnily o čtyři procenta a nevidíme tak důvod, proč by měla jít cena ještě níže, když je jich stále nedostatek a poptávka vysoká. To je asi hlavní důvod, proč se vláda snaží zrušením daně z nabytí nemovitosti realitní trh podpořit (nesnižovat ceny).

10.5.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Zrušení danně z nabytí nemovitosti 4 %

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.